Akupunktura twarzy

Zapewne większość z Was słyszała o akupunkturze jako o wysoce skutecznej metodzie leczenia. Ta wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej terapia stosowana jest dziś powszechnie w celu pobudzenia mikrokrążenia, zredukowania stresu oraz przywrócenia ogólnej równowagi w organizmie. Niemniej jednak coraz większą popularnością cieszy się również akupunktura kosmetyczna twarzy. Metoda ta, ze względu na swoją nieinwazyjność oraz udowodnioną skuteczność, zyskała uznanie jako idealna alternatywa dla zastrzyków z botoksu. Do tej pory zarezerwowana dla gabinetów medycyny naturalnej, szturmem wkrada się także do tych kosmetycznych, poprawiając jakość naszej skóry, zapewniając jej efekt liftingu i widoczne już po pierwszej wizycie rozjaśnienie. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się nieco o historii akupunktury, a także o jej zaletach i rezultatach, których możecie się spodziewać. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że zamiast przerysowanych efektów korzystniej będzie zyskać wypoczęty, a tym samym młodszy wygląd. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Akupunktura – krótki zarys historyczny

Akupunktura wywodzi się ze starożytnych Chin. Co ciekawe, w medycynie chińskiej uważa się, że to właśnie skóra idealnie odzwierciedla stan naszego zdrowia, obrazując kondycję zarówno całości organizmu, jak i poszczególnych organów. Według legendy akupunkturę odkrył lekarz wojskowy, który zaobserwował, a następnie opisał przypadłość jednego z leczonych w trakcie wojny żołnierzy. Ten, kilkukrotnie zraniony strzałą, któregoś razu stwierdził, że ból w tym miejscu całkowicie minął. Lekarz więc powtórzył tę czynność, godząc ostrzem w ten sam obszar innego rannego. Zabieg ów podobno zakończył się sukcesem i nawet jeśli jest to tylko legenda, to faktem jest już z kolei istnienie odkryć archeologicznych potwierdzających, że z akupunktury korzystano od starożytności, wierząc w jej zbawczą moc. Metoda ta przez wieki rozwijała się w krajach Dalekiego Wschodu, gdy wreszcie w XIII wieku Marco Polo „przywiózł” ją do Europy. Jednak tutejszej medycynie szerzej zaprezentował ją dopiero William Osler w XIX wieku. W Polsce z akupunktury zaczęto korzystać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku – służyła wówczas do leczenia migren. Obecnie technika ta stosowana jest na tę, a także wiele innych dolegliwości we wszystkich krajach europejskich, w Ameryce oraz Australii, a zarówno kobiety, jak i mężczyźni na całym świecie pokochali ją również za działanie liftingujące.

zestaw igieł do akupunktury
Zestaw igieł do akupunktury

Akupunktura kosmetyczna – korzyści dla Twojej urody

Poprzez usprawnione w procesie akupunktury twarzy mikrokrążenie skóra po zabiegu widocznie się wygładza i rewitalizuje. Zwiększa się jej ukrwienie, przez co widoczna jest znaczna poprawa kolorytu, napięcia, a w dodatku można zauważyć rozświetlenie. Akupunktura stymuluje też produkcję kolagenu, który odpowiada bezpośrednio za ujędrnienie, jak również uelastycznienie cery. Dzięki temu następuje spłycenie istniejących już zmarszczek, a także zatrzymanie procesu powstawania nowych. Ułatwia też oczyszczanie się skóry z toksyn. Zabiegi akupunktury w porównaniu z zastrzykami z toksyny botulinowej są prawie bezbolesne i znacznie korzystniejsze finansowo. Dodatkowo są całkowicie bezpieczne – nie występują po nich żadne skutki uboczne, często pojawiające się po nieudanych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej (utrata mimiki twarzy, asymetria lub zesztywnienie mięśni). Zabiegi akupunktury na zmarszczki nie wymagają także przechodzenia okresu rekonwalescencji, co ma miejsce w przypadku liftingu operacyjnego lub inwazyjnych iniekcji. Co jednak najistotniejsze dla pacjentów, technika ta opiera się na zachowaniu promiennego, lecz wciąż naturalnego wyglądu z równoczesnym zahamowaniem procesu starzenia na długie lata.

Zabieg akupunktury – dla kogo będzie odpowiedni?

Myśląc o wskazaniach do jego wykonania, zabieg akupunktury będzie wręcz idealny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn potrzebujących w nieinwazyjny sposób poprawić swój wygląd. Polecamy wykonać go osobom po 35 roku życia, a także młodszym, borykającym się z problemem zmęczonej, osłabionej czy zniszczonej skóry. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że procedura ta sprawdzi się doskonale również jako zabieg wykonywany po intensywnym opalaniu. Warto podkreślić, że akupunktura twarzy nie zastąpi liftingu, ale utrzyma skórę w bardzo dobrej kondycji przez wiele lat. Jest więc znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie chcą lub nie mogą stosować bardziej inwazyjnych metod odmładzania.

akupunktura kosmetyczna twarzy
Zabieg akupunktury kosmetycznej twarzy

Proces przebiegu zabiegu akupunktury kosmetycznej

Przed przystąpieniem do zabiegu akupunktury kosmetycznej lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Ilość zalecanych zabiegów dobierana jest indywidualnie do stanu i elastyczności naszej skóry. Zwykle jest to około 10 spotkań odbywających się z częstotliwością dwóch w tygodniu. Na każde z nich należy poświęcić około 40 minut. Często lekarze zalecają powtarzanie zabiegu raz na 1-1,5 miesiąca w celu podtrzymania osiągniętego dotychczas efektu.

Sam zabieg technicznie przypomina klasyczną akupunkturę i opiera się na nakłuwaniu cienkimi igłami specjalnie wybranych przez lekarza punktów. Dla odprężenia często razem z zabiegiem akupunktury kosmetycznej twarzy stosuje się komplementarnie masaż przy użyciu olejków eterycznych.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu akupunktury twarzy

Głównymi wskazaniami do zabiegu są chęć ujędrnienia i napięcia skóry twarzy – zabiegi akupunktury skutecznie wspierają jej procesy regeneracyjne. Kolejnym wskazaniem do wykonania tej procedury będzie oczywiście redukcja zmarszczek. Zastosowanie akupunktury kosmetycznej sprzyja również poprawie nawilżenia skóry, co przekłada się bezpośrednio na promienny wygląd. Technika akupunktury może także wspomóc modelowanie owalu twarzy, wyrównać koloryt cery, usunąć worki pod oczami oraz zredukować problem opadającej powieki.

Jednak jak ze wszystkim, istnieje także szereg przeciwwskazań do zabiegu:

  • ciąża,
  • miesiączka,
  • problemy z ciśnieniem tętniczym krwi,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • niektóre choroby skóry.
Akcesoria do akupunktury
Akcesoria do akupunktury

Przebieg zabiegu akupunktury kosmetycznej twarzy – regeneracja spod igły

Akupunktura kosmetyczna polega na wbijaniu igieł w konkretne miejsca na twarzy i szyi na głębokość nie większą niż 3 mm. Następnie pozostają one w miejscu wkłucia od 20 do 45 minut. Bez obaw, igła do akupunktury jest bardzo cieniutka, a sam proces przebiega bezboleśnie. Po upływie tego czasu w skórze powstają delikatne urazy mechaniczne, dzięki którym uruchamia się proces naprawczy. Skóra zaczyna produkować więcej substancji odżywczych i komórek macierzystych. Kierunek nakłucia wyznaczają tzw. meridiany, czyli punkty energetyczne. Zabieg rozpoczyna się od nakłucia środka twarzy, poprzez kolejno: kąciki ust, punkty na nosie i pod nim, kąciki oczu, policzki oraz czoło. Ze względu na to, że skóra twarzy jest znacznie delikatniejsza, do wykonania tego rodzaju zabiegu należy używać igieł, które będą cieńsze niż te do klasycznej akupunktury.

Na samym końcu warto podkreślić, że efekty końcowe po zabiegu akupunktury estetycznej są mocno indywidualne i zależą od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta czy doświadczenie oraz umiejętności osoby wykonującej procedurę. Wielu pacjentów przyznaje, że akupunktura twarzy stanowi idealną wręcz alternatywę dla zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – tych z użyciem toksyny botulinowej czy kwasu hialuronowego. Kluczowym elementem odpowiadającym za powodzenie całej procedury jest jednak współpraca polegająca na dobrej komunikacji z doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie.

Dodajmy, że chęć poddania się akupunkturze kosmetycznej to nie tylko kwestia poprawy wyglądu zewnętrznego, ale także oznaka holistycznego podejścia do zdrowia. Działając na zasadzie równowagi energetycznej, może wpłynąć pozytywnie na ogólne samopoczucie pacjenta.