Akupunktura ucha. Algorytmy I  protokoły leczenia

Prowadzący: Wiktoria Zwinczewska, MD

Zapraszamy na kurs oparty na autorskiej metodzie doktora J. Pesikova, który w pełni prezentuje zagadnienie akupunktury ucha. Formuła kursu opiera się o wykłady i ćwiczenia, podczas których będą mogli Państwo pracować w parach, aby nauczyć się prawidłowo lokalizować punkty oraz wykonywać zabiegi akupunkturowe.

Akupunktura ucha jest mikrosystemem, który stosowany jest obecnie do diagnozowania i leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, szczególnie tych dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego, układu nerwowego oraz układu pokarmowego. Nie wymaga znajomości medycyny chińskiej, a jej podstawy można opanować stosunkowo szybko. Jest przy tym prosta i skuteczna, a także tania w wykonaniu i bezpieczna dla pacjenta. Jej wykonanie może polegać na użyciu igieł ale także na masowaniu, uciskaniu, wykorzystaniu magnesów czy też przyklejaniu nasion w odpowiednie miejsca na uszach.

W trakcie naszego kursu szczegółowo omówiona zostanie budowa, ukrwienie i unerwienie małżowiny usznej, odwzorowanie na uchu anatomii ciała, sposób badania ucha, klasyfikacja zaobserwowanych zmian i zasady stawiania diagnozy. Przedstawione będą protokoły leczenia oraz sposoby tworzenia algorytmów leczenia i planowania terapii długoterminowej.

Ważnym elementem będzie część praktyczna, podczas której uczestnicy nauczą się nakłuwania, użycia magnesów, półtrwałych igieł, metalowych kuleczek i nasion. Dzięki kompleksowemu omówieniu sposobów diagnozowania i tworzenia protokołów leczenia kurs przygotuje Państwa do samodzielnego wykonywania aurikuloterapii w miejscu swojej pracy.

Podstawy hirudoterapii

Prowadzący: Wiktoria Zwinczewska, MD

W ramach ćwiczeń wszyscy uczestnicy będą mieć możliwość pracy z pijawkami pod okiem wykładowcy. Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia dolegliwości przy pomocy pijawek lekarskich, wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych. Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki ma korzystny wpływ na organizm dzięki białkom i enzymom, które zawiera.

Jest to nie tylko hirudyna, ale także liczne substancje przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne i przeciwzapalne oraz m.in. neuroprzekaźniki i endorfiny. Ich działanie polega na oczyszczaniu limfy, wspomaganiu regeneracji komórek oraz usprawnianiu krążenia krwi w całym ciele, co poprawia odporność organizmu i przywraca go do stanu homeostazy. Dzięki znajomości zasad terapii pijawkowej będą Państwo mogli skutecznie i bezpiecznie stosować ją w swojej praktyce. Lista objawów i schorzeń w których stosowanie pijawek ma korzystny wpływ leczniczy jest długa.

Wśród wielu problemów zdrowotnych, które można leczyć pijawkami (lub korzystać z nich aby wspomagać leczenie) warto wymienić następujące: – choroby układu ruchu: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia stawów, – choroby neurologiczne: porażenie nerwu twarzowego, neuralgia nerwu trójdzielnego, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, – choroby naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, migreny, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy.

Ponadto nauczą się Państwo stosować pijawki w najczęściej spotykanych dolegliwościach i zespołach bólowych: w rwie kulszowej, łokciu tenisisty i zespole bolesnego barku.

Wisceralna terapia brzucha, starosłowiański masaż.

Prowadzący: Olga Kozińska, MD

Kurs prowadzony przez doktor Olgę Kozińską łączy wykład z zajęciami praktycznymi. UWAGA! Ze względu na praktyczny charakter zajęć ilość miejsc w grupie szkoleniowej jest ograniczona!

Podczas kursu nauczą się Państwo technik masażu narządów wewnętrznych przez przednią ścianę brzucha oraz poznają zasady i kolejność wykonywania poszczególnych manipulacji. Omówione zostaną strefy projekcyjne na ciele człowieka oraz ich wykorzystanie w diagnostyce zaburzeń oraz planowaniu leczenia. Ponadto zaprezentowane będą inne techniki i działania pomocnicze, które zwiększają efektywność terapii.

Technika masażu, opracowana przez Aleksandra Ogułowa powstała na bazie starosłowiańskiego masażu brzucha. Praktyczne umiejętności przekazywane od pokoleń zostały uzupełnione o dogłębną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. To połączenie współczesnej wiedzy i dawnej praktyki dało zadziwiające efekty i stało się sposobem terapii. Masaż polega na pracy z narządami wewnętrznymi przez odpowiednie uciskanie powłok brzucha. Prawidłowo przeprowadzony masaż poprawia przepływ limfy i krwi, tym samym usuwając zastoje. Zlikwidowanie wspomnianych zastojów w narządach i przestrzeniach wokół nich prowadzi do normalizacji czynności fizjologicznych i regeneracji całego organizmu. Jednocześnie poprawa krążenia krwi w jamie brzusznej sprzyja odruchowemu zwiększeniu przepływu krwi w pozostałych częściach ciała.

Efektami terapii są poprawa ogólnego stanu zdrowia, a także stanu psychicznego i emocjonalnego. Przy regularnie wykonywanym masażu brzucha stopniowo dochodzi do normalizacji funkcji narządów wewnętrznych, a przez to prawidłowego działania całego organizmu.

Akupunktura w praktyce. Algorytmy i protokoły.

Prowadzący: Wiktoria Zwinczewska, MD

Kurs ten jako samodzielny kurs w pełni przygotowuje do kursu leczenia bólu techniką dr Tana. Kurs rozpocznie się od omówienia podstawowych teorii medycyny chińskiej. Szczególną uwagę poświęcimy możliwym stanom energetycznym pacjentów, z podkreśleniem różnicy w podejściu do każdego z nich. Następnie uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat tego, czym jest system meridianów i punktów akupunkturowych.

Dowiedzą się, gdzie znajdują się poszczególne meridiany, jakie struktury anatomiczne wyznaczają ich przebieg, a także czym się kierować w lokalizowaniu najważniejszych punktów akupunkturowych. Podane zostaną najbardziej przydatne punkty, które będą wspierać leczenie pacjenta w różnych stanach klinicznych z uwzględnieniem metod terapii skojarzonej (akupunktura, hirudoterapia). W części praktycznej uczestniczy nauczą się nakłuwać punkty samodzielnie, z naciskiem na uzyskanie efektu równoważącego i przeciwbólowego. Będą podane protokoły skojarzone z hirudoterapią.

Omówimy różne zespoły chorobowe pod kątem sposobu postępowania przy łączeniu hirudoterapii i akupunktury. W części dotyczącej nakłuwnia zostaną podane zarówno punkty stosowane podczas akupunktury korporalnej, jak i te używane w mikrosystemach. Na kurs zostaną zaproszeni pacjenci, z którymi będą pracować uczestnicy. Z 26 godzin zajęciowych planujemy 10 godzin teorii i 16 godzin praktyki.

Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat tego, czym jest system meridianów i punktów akupunkturowych. Dowiedzą się, gdzie znajdują się poszczególne meridiany, jakie struktury anatomiczne wyznaczają ich przebieg, a także czym się kierować w lokalizowaniu najważniejszych punktów akupunkturowych.

Metoda równoważenia doktora Tana.

Prowadzący: Daria Zwinczewska, MD

Kurs metody równoważenia dr Tan to szkolenie podczas którego realizowane są wykłady i zajęcia praktyczne. Pierwsza część szkolenia polega na omówieniu trzech kroków prowadzących do skutecznej diagnozy. Dowiecie się Państwo w jaki sposób należy diagnozować chory meridian, jakie są sposoby doboru meridianu leczącego oraz w jak dobrać punkty akupunkturowe, które będą skuteczne w leczeniu bólu. W odróżnieniu od innych technik metoda dr Tan cechuje się niezwykłą prostotą oraz natychmiastowymi rezultatami w leczeniu bólu. Dzięki tym cechom pacjent i terapeuta są pewni skuteczności stosowanej metody. Jest pomocnym narzędziem w pracy rehabilitanta, fizjoterapeuty, ale i lekarza.

W krajach zachodnich jednym z najczęstszych problemów leczonych za pomocą akupunktury jest właśnie ból. Leczenie schorzeń narządu ruchu Metodą równoważenia dr. Tana to efektywna i jednocześnie stosunkowo łatwa do nauczenia się metoda łagodzenia bólu. Diagnozowanie i dobór strategii leczenie są oparte o 3-stopniowy protokół.

Podczas kursu nauczycie się Państwo jak diagnozować i leczyć przy użyciu metody równoważenia popularne problemy ortopedyczne.

Hirudoterapia i jej aspekty terapeutyczne. Kurs dla zaawansowanych.

Prowadzący: Wiktoria Zwinczewska, MD

 W ramach ćwiczeń wszyscy uczestnicy będą mieć możliwość pracy z pijawkami pod okiem wykładowcy. Kurs jest kontynuacją szkolenia „Hirudoterapia i jej aspekty energetyczne” lub „Podstawy hirudoterapii”. Na szkolenie zaproszeni zostaną pacjenci, z którymi uczestnicy będą pracowani w 3-4 osobowych grupach. Celem pracy grupowej będzie opanowanie umiejętności planowania terapii na okres 5-6 zabiegów oraz przeprowadzenie jednego z zabiegów pod okiem wykładowcy.

Dzięki czynnikom wskazującym właściwości przeciwzakrzepowe, fibrynolityczne, przeciwagregacyjne hirudoterapia znalazła zastosowanie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, zakrzepowo-zatorowych, a także u pacjentów po interwencjach chirurgicznych i replantacjach. Możliwe zastosowanie hirudoterapii w leczeniu  schorzeń neurodegeneracyjnych i neuropsychiatrycznych. Udowodniono, że hirudoterapia zmniejsza intensywność bólu m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, migrenie, rwie kulszowej, chorobach kręgosłupa, RZS,  wspomaga zrastanie po złamaniach kości, przyśpiesza regenerację ścięgien po urazach, redukuje stan zapalny w licznych chorobach oraz wspomaga rehabilitację pacjenta po urazach i zabiegach chirurgicznych poprzez poprawę mikrokrążenia. Ze śliny pijawki wyizolowano około 300 substancji, z których ponad 150 zostało przebadanych i udowodniono ich prozdrowotne właściwości.

Szkolenie to ma na celu utrwalenie umiejętności zdobytych podczas szkolenia „Hirudoterapia i jej aspekty energetyczne”, omówienie technik kompleksowego leczenia i postępowania w najczęstszych jednostkach chorobowych oraz rozwianie wątpliwości, które mogły pojawić się w trakcie praktyki.

W trakcie szkolenia skupimy się na samodzielnym tworzeniu protokołów leczenie, omówimy obwodowe techniki pracy z pijawką, techniki pracy na punktach Shu odpowiadającym poszczególnym narządom wewnętrznym, przedstawimy przebieg meridianu limfatycznego i nauczymy uczestników pracy na nim.

Diagnostyka w TCM. Wywiad z pacjentem.

Prowadzący: Wiktoria Zwinczewska, MD; Helena Zwinczewska, MD

Właściwe postawienie diagnozy jest kluczowym elementem wizyty umożliwiającym podjęcie leczenia najlepszego dla danego pacjenta. W medycynie chińskiej stawianie diagnozy opiera się na zbieraniu wywiadu, badaniu pulsu i języka, a także na wykorzystywaniu dodatkowych technik diagnostycznych np. diagnoza z twarzy lub diagnoza Hara.

Uważna obserwacja języka pozwala terapeucie określić stan pacjenta oraz jego obecne i przyszłe tendencje, a także wnioskować o problemach, z jakimi miał do czynienia w przeszłości. Dzięki diagnostyce z języka można zidentyfikować zaburzenia fizyczne i emocjonalne. Są to problemy z trawieniem czy oddychaniem, zaburzenia ginekologiczne i inne. Na mapie języka opisane są narządy wewnętrzne, a określone zmiany (kolor nalotu, pęknięcia, kolor, etc.) wskazują na typ zaburzeń. Sposób przeprowadzania diagnozy jest prosty, szybki i logiczny. Ponadto, istnieje możliwość fotografowania języka i w ten sposób oceniania przebiegu leczenia w czasie oraz konsultacja pacjenta na odległość.

Badanie pulsu jest nieodłącznym elementem pracy akupunkturzysty. To właśnie na podstawie zmian jakości pulsu po nakłuciu praktyk ocenia, na ile jego dobór punktów był skuteczny Puls podobnie jak język odzwierciedla stan narządów wewnętrznych, jednak ponieważ jest bardziej zmienny umożliwia obserwowanie zmian bardzo dyskretnych., niedostępnych w badaniu języka.

Używając tych metod we właściwy sposób, można niemal natychmiast dotrzeć do problemów swojego pacjenta. Wprawnemu terapeucie wystarczy zaledwie kilka sekund, aby zrozumieć jakie są problemy zdrowotne pacjenta oraz jaka powinna być strategia leczenia.

Podczas trwania kursu studenci nauczą się w jaki sposób badać i diagnozować pacjentów na podstawie języka oraz pulsu. Dowiedzą się, jak poprawnie przeprowadzić kompletny wywiad, jak prawidłowo zadawać pytania i na co zwracać uwagę podczas słuchania skarg pacjentów.

Terapia kraniosakralna.

Prowadzący: Olga Kozińska, MD

W ciągu ostatnich lat terapia czaszkowo-krzyżowa zyskała na popularności. Ponieważ jest stosunkowo nowa technik rozwija się ona niezwykle szybko. Twórcą terapii czaszkowo-krzyżowej jest William G. Sutherland, zaś podejście biodynamiczne rozwijane było przez Jamesa Jealousa, Rollina Beckera oraz np. Franklyna Sillsa.

Sutherland rozumiał znaczenie anatomii i biomechaniki w diagnozowaniu i leczeniu dysfunkcji, lecz miał również świadomość, że istnieje pewien dodatkowy aspekt wpływający na nasze zdrowie, który umyka obecnej nauce. Ten dodatkowy aspekt został nazwany przez niego “rytmem życia”, który to rytm rozprzestrzenia się na całe ciało za pośrednictwem płynu mózgowo-rdzeniowego oraz płynu międzykomórkowego. Wiele lat doświadczeń i eksperymentów sprawiły, że Sutherland stopniowo rezygnował z „agresywnych” technik terapii na rzecz technik delikatnych łagodnych. Zwrócił uwagę na to, że dysfunkcje można leczyć także pośrednio, dzięki ustawieniu stawu lub kości objętych dysfunkcją w maksymalnie rozluźnionej pozycji, co prowadzi do uaktywnienia się procesu naprawczego dzięki naturalnym siłom organizmu.

Terapia czaszkowo-krzyżowa może być stosowana jako samodzielne narzędzie terapeutyczne lub jako uzupełnienie standardowych technik fizjoterapeutycznych.

Kurs ma za zadanie naukę procesu całościowego badania ciała. Terapia czaszkowo-krzyżowa charakteryzuje się subtelną pracą manualna z pacjentem. CST opiera się na wyczuwaniu i przywracaniu naturalnego rytmu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Terapia pinami i katami wg MTS.

Prowadzący: mgr Tomasz Struzik

Terapia pinami i katami oparta jest na podobnych założeniach jak akupunktura i refleksoterapia. Polega na pobudzaniu przewodnictwa nerwowego za pomocą ucisku ściśle określonych punktów na ciele. Jest stosowana głównie w leczeniu bólu w układzie lokomotorycznym (sympatykotomia), wegetatywnym oraz dolegliwości psychosomatycznych różnego pochodzenia.

Doświadczenie zbierane przez lata w MTS Struzik Therapy w oparciu o standardowe metody fizjoterapeutyczne takie jak Terapia Manualna Lewita, FDM, Ackermanna i Mulligana oraz otwartość na niekonwencjonalne sposoby leczenia pozwoliło na wypracowanie innowacyjnej metody, łączącej zdobycze dalekowschodniej akupresury i akupunktury oraz zachodniej refleksoterapii, a także nauki o powięzi, układzie nerwowym somatycznym i wegetatywnym.

Jako nieinwazyjny sposób rehabilitacji psychologicznej i neurofizjologicznej zapewnia odreagowanie psychologiczne i nerwowe, znosi napięcia stresowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Reguluje potencjały własne nerwów, wzbudza utracone przewodnictwo nerwowe. Działa odtruwająco i odkwaszająco.

Reguluje układy trawienny, krążenia, oddechowy, endokrynny, wydalniczy i rozrodczy. Poprzez odruchowe mechanizmy i procesy neurofizjologiczne zgodnie z planem natury reguluje organizm człowieka. Terapia pinami i katami jest idealną metodą pozwalającą na szybkie zniesienie bólu w aparacie ruchu, w przypadku dyskopatii, urazów sportowych, bólów stawowych i trzewnych.

Narzędzia prezentowane w trakcie kursu i stosowane przez mgr Tomasza Struzika zostały przez niego dodatkowo ulepszone, tak by pozwalały na jeszcze skuteczniejszą pracę.

Kat, pinokat – uniwersalne narzędzie do terapii tkanek miekkich, w kształcie płaskownika. W szczególności dedykowane do terapii powięziowej. Gładkie krawędzie umożliwiają wykonanie mobilizacji powięzi, techniki typu gua-sha oraz specyficzne aplikacje charakterystyczne dla prezentowanej metody. Koniec zaopatrzony w grzebyczek umożliwia pracę neuromobilizacyjną, oraz odruchowa. Narzędzie dostępne w wersji gold (mosiądz) oraz silver (stal chirurgiczna).

Gwoździe, klawiki, piny – specjalistyczne mosiężne gwoździe wykorzystywane do terapii powięziowej, znoszenia napięć mięśniowych oraz pracy odruchowej na układzie nerwowym. Jest zaopatrzone w ostrą końcówkę umożliwiającą silną stymulację układu nerwowego oraz wąskie zakończenie na kształt śrubokrętu pomocne w pracy z powięzią.

Szkolenie dedykujemy: fizjoterapeutom, lekarzom oraz wszystkim osobom chcącym pomóc sobie, swoim przyjaciołom, podopiecznym lub klientom w sposób efektywny i szybki.

Bańki i Gua Sha w medycynie chińskiej.

Prowadzący: Wiktoria Zwinczewska, MD

Na szkoleniu każdy uczestnik będzie miał możliwość nauczyć się stawiania baniek ogniowych i próżniowych, szklanych, plastikowych i silikonowych.

Na kursie uczymy jakie są wskazania i przeciwwskazania do stawiania baniek, kiedy i z jaką częstotliwością można stawiać je profilaktycznie. W trakcie zajęć przedstawiamy wiedzę teoretyczną i praktyczną związaną z możliwościami wykorzystania tradycyjnej terapii naturalnej (stawianie baniek) w celu leczenia wybranych jednostek chorobowych.

W naszym Instytucie kładziemy nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych, dlatego każdy uczestnik będzie miał możliwość postawienia wszystkich rodzajów baniek pod opieką osoby prowadzącej szkolenie.

Podstawy dietetyki TCM.

Prowadzący: Helena Zwinczewska, MD

„Podstawy dietetyki TCM oraz dieta w zaburzeniach pracy tarczycy” to dwudniowy kurs przeznaczony dla Wszystkich chcących rozpocząć swoją przygodę z medycyną chińską oraz dietetyką TCM. Kurs ten jest również dobrą okazją do utrwalenia wiedzy dla osób już pracujących ww. systemem. Kurs obejmuje część teoretyczną, w której zostaną omówione podstawowe zagadnienia dietetyki TCM. Dodatkowo zostanie poruszona kwestia diety w zaburzeniach pracy tarczycy oraz zaprezentowana zostanie praca z pacjentem. 

Celem kursu jest przede wszystkim uświadomienie uczestnikom jak ogromny wpływ na nasze zdrowie i codzienne samopoczucie posiada pożywienie oraz pokazanie podczas pracy z pacjentem w jak skuteczny i praktyczny sposób jesteśmy w stanie wykorzystać zalecenia medycyny i dietetyki chińskiej. Ponadto przedstawione zostaną zalecenia dietetyki zachodniej oraz TCM, które mają na celu poprawić pracę tarczycy.

Akupunktura czaszki doktora Yamamoto.

Prowadzący: Daria Zwinczewska, MD

Dr Toshikatsu Yamamoto, japoński neurolog, w 1970 roku odkrył i opracował całkowicie nowy sposób akupunktury czaszki. Nazwał go „Nową Akupunkturą Czaszki Doktora Yamamoto”, w skrócie YNSA. Przez lata pomógł tysiącom pacjentów i do dnia dzisiejszego przyjmuje w prywatnym szpitalu w Japonii.

Metoda YNSA słynie ze swojej skuteczności oraz tego, że przynosi niemal natychmiastową ulgę umożliwia szybką poprawę stanu pacjenta. Może być stosowana w stanach ostrych oraz w chorobach przewlekłych, w tym postępujących. Urokiem YNSA jest jego prostota: diagnoza jest stawiana metodą palpacji i na tej podstawie planowane jest leczenie.

YNSA jest szczególnie użyteczna w leczeniu problemów neurologicznych oraz ortopedycznych. Może być stosowana jako samodzielna metoda w praktyce terapeutycznej albo może skutecznie wspomagać inne sposoby terapii.

Moksowanie w terapii chorób ostrych i przewlekłych.

Prowadzący: lek. Helena Olearska

Bylica pospolita, Artemisiae vulgaris lub Artemisiae argyi, rośnie niemal wszędzie na Ziemi. Spalanie jej postaci suchej, zwanej moksą, bezpośrednio na ciele lub tuż nad nim, zostało uznane za terapeutyczne już w czasach starożytnych. Doświadczenia kliniczne zdobyte w ciągu dziesięcioleci nie pozostawiają wątpliwości co do wartości zdrowotnej tej substancji. Powstało też wiele dzieł literatury medycznej – zarówno chińskiej, jak i japońskiej – wśród nich starsze pisma i nowsze badania naukowe, które dokładnie opisują zagadnienia związane z moksą.

Moksę można stosować na dwa sposoby – bezpośrednio na skórę lub nieco ponad nią. Najczęściej moksa stosowana jest w formie cygara, którym ogrzewa się określone obszary na ciele. W ujęciu bezpośrednim używa się kadzidełka do podpalenia moksy wielkości małego ziarenka ryżu lub sezamu, umieszczonej na maści zapobiegającej oparzeniom.  Do innych sposobów moksowania należą: pudełko na moksę, moksa na szczycie igły do akupunktury, moksa na naklejce samoprzylepnej oraz moksa na naturalnym buforze (plasterek imbiru, maść Miso oraz inne).

Podczas kursu omówione i pokazane zostaną poszczególne techniki moksowania. Uczestnicy poznają wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania oraz nauczą się wykorzystywać poznane techniki w praktyce.

Podsumowanie spotkań. System meridianowy.

Prowadzący: lek. Daria Zwinczewska

Kurs podsumowujący dla szkoły naturopatii.