Podstawy medycyny zachodniej dla terapeutów medycyny chińskiej

12-częściowy kurs dla terapeutów nie posiadających wykształcenia medycznego. Łącznie 192 godziny edukacyjne (teoria i praktyka)

Rozpoczęcie: 5-6 września 2020

Kurs przeznaczony jest dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego, którzy uczą się lub praktykują tradycyjną medycynę chińską. Zgodnie z wytycznymi European Traditional Chinese Medicine Association (ETCMA), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz innych towarzystw międzynarodowych TMC, terapeuci TCM i akupunkturzyści powinni odbyć kurs podstaw zachodniej medycyny akademickiej. Dobra opieka nad pacjentem coraz częściej jest interdyscyplinarna. Pacjenci są w kontroli i leczeniu u wielu specjalistów, z którymi terapeuci TCM muszą współpracować. Do tego niezbędne jest posiadania podstawowej wiedzy na temat medycyny zachodniej i umiejętności porozumienia się lekarzami medycyny zachodniej.

Kurs został opracowany przez lekarzy w taki sposób, by przekazać najpotrzebniejsze informacje. Wykładowca, lek. med Paweł Ziora będzie skupiać się na chorobach i dolegliwościach, z którymi najczęściej zgłaszają się pacjenci. Wiedza będzie przekazywana w sposób usystematyzowany i przystępny.

Program kursu

 • Podstawy fizjologii komórki, budowa i fizjologia tkanek i narządów.
 • Podstawy genetyki i embriologii.
 • Podstawy mikrobiologii i immunologii.
 • Budowa anatomiczna i histologiczna układów narządów.
 • Fizjologia i patofizjologia układów narządów.
 • Najczęstsze choroby poszczególnych układów oraz charakterystyczne dla nich objawy
 • Zbieranie wywiadu dotyczącego aktualnego stanu pacjenta oraz przebytych chorób i zabiegów.
 • Podstawy badania fizykalnego (teoria, praktyka, interpretacja).
 • Metody diagnostyczne oraz interpretacja wyników badań laboratoryjnych i obrazowych.
 • Stany nagłe.

W ramach kursu odbędzie się także krótkie przeszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, które każdy terapeuta ma obowiązek znać.

Godziny zajęć: sobota 10:00-19:00, niedziela 9:00-17:00

Każde spotkanie będzie składało się z 3 części:

 1. Sprawdzenia dotychczas przyswojonej wiedzy (od spotkania 2.),
 2. Części teoretycznej, wykładanej przez lekarzy,
 3. Części praktycznej prowadzone przez lekarzy

W przypadku nieobecności na którejś z części kursu, konieczne będzie jej zaliczenie.

Kurs zakończy się egzaminem z całości materiału oraz oficjalnym zaświadczeniem uczestnictwa w kursie (MEN) oraz certyfikatem ukończenia kursu wystawionym przez Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia.

Terminy

 • 5-6 września 2020 – część 1
 • terminy kolejnych 11 sesji zostaną podane wkrótce

MIEJSCE KURSU Kraków, ul. Strąkowa 3a (w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3)

CENA podstawowa: 450 zł za każdą sesję – termin wpłat za pierwszą sesję do 7 maja 2020

Cena zniżkowa: 5000 zł w przypadku opłacenia całego kursu z góry – termin wpłat do 7 maja 2020

Numer konta bankowego:

NZOZ Werra, ul. Ogrody 17, 32-050 Skawina
PKOBP Centrum Bankowości Detalicznej, rachunek nr: 79 1440 1387 0000 0000 0967 7771
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: PODSTAWY MEDYCYNY ZACHODNIEJ

Ilość miejsc ograniczona, udział wg kolejności wpłat.
Cena seminarium nie zawiera kosztów noclegu i wyżywienia.
Na życzenie wystawiane są faktury bez VAT.

Zgłoszenia na kurs za pośrednictwem strony internetowej www.itcmkrakow.pl (Formularz zgłoszeniowy), telefonicznie lub mailem: itcm.krakow@gmail.com
Rzeczywistym zapewnieniem sobie miejsca na kursie jest dokonanie wpłaty.

UWAGA:

 1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 7 maja 2020 r. cała kwota wpisowego zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie kwota wpisowego nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika szkolenia).
 2. W przypadku zbyt małej ilości uczestników zgłoszonych do dnia 7 maja 2020 kurs może zostać przesunięty na termin: 14-15 marca 2020. O przesunięciu terminu wszyscy zainteresowani zostaną o tym poinformowani przez organizatora mailem, sms-em lub telefonicznie. Osoby, które wpłaciły wcześniej, a nie będą chciały kontynuować kursu rozpoczynającego się w terminie przesuniętym otrzymają całą kwotę przelewem na konto bankowe. Informacja o ewentualnym przesunięciu terminu rozpoczęcia kursu podana zostanie także na stronach internetowych www.itcmkrakow.pl najpóźniej do dnia 14 maja 2020 roku (brak informacji o anulowaniu szkolenia w terminie po 14 maja 2020 oznacza, że kurs rozpocznie się w planowanym terminie).
 3. Kurs organizowany jest wspólnie z Instytutem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej „Dao” i dostępny jest również dla uczestników kursów TMC z innych szkół medycyny chińskiej.