Leczenie żylaków pijawkami
Żylaki to często spotykana choroba, której główną przyczyną jest utrata elastyczności naczyń krwionośnych: żyły rozszerzają się, przez co krew krąży słabiej, powstają zakrzepy i stany zapalne. Problem żylaków dotyka co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę; jest nie tylko nieestetyczny, ale w dodatku uciążliwy. Żylaki wywołują ból i uczucie ciężkości nóg, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Pijawki na żylaki – czy warto próbować?
żylaki a pijawki
Co można zrobić, aby się ich pozbyć? Możemy wybrać leczenia farmakologicznego a w zawansowanych przypadkach leczenie operacyjne ale po co skoro są najskuteczniejsze i bezinwazyjne metody jak pijawki lekarskie. Medycyna naturalna zaleca m.in. hirudoterapię. Jeżeli i Ty zastanawiasz się, czy warto z niej skorzystać w przypadku leczenia żylaków, ten artykuł jest dla Ciebie.
Czym są żylaki?
Żylaki to widoczne żyły wyraźnie zaznaczające się pod skórą. Spowodowane są niewydolnością żył i problemy krzepliwości krwi co powoduje niedokrwienie kończyn dolnych .Żylaki nóg mogą być zgrupowane razem i przypominać pajęczynę, lub mogą to być duże, pojedyncze żyły, które są łatwo dostrzegalne, zwłaszcza podczas stania. Tworzą się ponieważ krew zalega a krążenie krwi jest zaburzone (czasem wywołuje swędzenie ).
Częste występowanie żylaków jest właśnie na nogach, zwłaszcza na łydkach, i składają się z rozciągniętych, powiększonych lub skręconych żył, w których przepływ krwi został spowolniony lub odwrócony. Jeśli masz uczucie ciężkich nóg,skurcze łydek i żylaki zaczynają pojawiać się to działaj ! Zbagatelizowany problem prowadzi do zakrzepowe zapalenia żył.
Na co pomagają pijawki lecznicze?
Ciężko wymienić wszystkie choroby na, które leczenie pijawkami jest pomocne. Kilka najczęstrzych, które pojawiają się gabinetach hirudoterapii to:
- Zakrzepowe zapalenie żył
- Chorób przewodu pokarmowego (wrzody żołądka)
- Choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona)
- Choroby skóry (np. owrzodzenia podudzi)
- Choroby układu moczowo-płciowego (np. zapalenie pęcherza moczowego)
- Stopa cukrzycowa
- Choroby laryngologiczne: (np. chroniczne zapalenie ucha )
Żylaki – co je powoduje?
Lekarze nie znają dokładnej przyczyny powstawania żylaków. Wiadomo jednak, że dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne ciała pacjenta – jeśli oboje rodziców miało żylaki, prawdopodobieństwo zachorowania na nie wzrasta aż do 90%.
Żylaki powstają, gdy regulujące przepływ krwi zastawki żylne przestają działać prawidłowo, powodując gromadzenie się krwi w żyłach. Żyły wtedy rozszerzają się i dochodzi do zaburzenia przepływu krwi, co jest dodatkowo pogarszane przez działającą grawitację podczas siedzenia lub stania. Istnieją dowody, że żylaki mogą być naturalnie słabymi żyłami, co wynika właśnie z predyspozycji rodzinnych.
Najczęstszymi przyczynami, które mogą spowodować pojawienie się żylaków lub nasilenie dolegliwości z nimi związanych:
● Ciąża
● Stanie przez długie okresy czasu
● Nadwaga
● Wiek – z wiekiem żylaki występują częściej
● Płeć – częściej występują u kobiet.
● Niewłaściwa dieta
W rzadkich przypadkach żylaki mogą być objawem poważniejszych schorzeń zdrowotnych, takich jak guzy w okolicy miednicy.

zakrzepowe zapalenie żył
Żylaki – diagnostyka
Żylaki łatwo zauważyć lub poczuć sposób, w jaki wystają pod skórą. Jeśli żylaki są bardzo widoczne, prawdopodobnie są obecne od dłuższego czasu i może już występować zakrzepowe zapalenie. Jednak ich prawdziwy zakres może właściwie ocenić tylko lekarz.
Spuchnięte kostki mogą również wskazywać, że żyły głębiej położone w nodze nie funkcjonują prawidłowo. Lekarz może zlecić badania, takie jak USG Dopplera, zdjęcia rentgenowskie lub wenografia rezonansu magnetycznego, aby ustalić, czy nie pojawił się skrzep krwi. Terapii przy pomocy pijawek może spróbować każdy i nie ma skutków ubocznych.
Leczenie żylaków – czy warto spróbować hirudoterapii?
Leczenie żylaków ma na celu głównie złagodzenie bólu, zmniejszenie dolegliwości i uniknięcie powikłań. W początkowych etapach stosuje się leki bez recepty i noszenie odzieży uciskowej, jednak rzadko jest to skuteczne. Wraz z postępem choroby najczęściej proponowana jest interwencja chirurgiczna. Leczenie polega wówczas na usunięciu poszerzonych naczyń odcinkowo lub w całości – ich funkcję przejmują wówczas żyły głębokie kończyn dolnych. Osoby, które mają przeciwwskazania do tego typu leczenia bądź z innych względów nie chcą mu się poddawać, chętnie decydują się na leczenie żylaków za pomocą pijawek.
Jednak tak naprawdę im wcześniej je zaczniemy, tym lepsze efekty! Nie trzeba, a nawet nie należy czekać aż do chwili, gdy jedynym rozwiązaniem proponowanym przez lekarzy jest operacja.
Żylaki kończyn dolnych
Hirudoterapia na żylaki pomaga pozbyć się takich objawów jak uczucie ciężkości i ściskania w nogach. Znacznie zmniejsza ból i pozwala szybko opanować stany zapalne żylaków. Terapia pijawkowa obniża ciśnienie krwi, porusza zastoje i poprawia odpływ żylny i limfatyczny. Zmniejszenie obrzęków poprawia odpływ krwi, a lepszy odpływ… dalej zmniejsza obrzęki.
Zwykle zabieg trzeba powtarzać, aby odniósł on pożądany skutek, jednak leczenie żylaków pijawkami nie zajmuje dużo czasu: wystarczy siedem do dziesięciu sesji wykonywanych nie częściej niż trzy razy w tygodniu.
Przy leczeniu pijawkami należy pamiętać aby kilka dni przed zabiegiem nie spożywać alkoholu, nie jeść ostrych potraw oraz dzień przed terapią użyć bezzapachowe naturalne mydło unikając zapachowych kosmetyków i nie stosowanie kremów koloryzujących. Przed zabiegiem odstawić leki rozrzedzające krew – leki mogą uniemożliwić terapię.
Musimy stworzyć idealne warunki do pracy pijawek lecz musimy wiedzieć ,że czasem z niewiadomych powodów pijawki nie chcą się przyssać lub jeśli nawet pijawka przyssie się następuje zablokowanie wydzielania związków ślinowych.

pijawki lekarskie
Pijawki na żylaki – czy warto próbować?
Hirudoterapia pomaga nie tylko na żylaki kończyn dolnych, ale też na żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Dodatkowo w niektórych przypadkach leczenie pijawkami można pracować też z żylakami w przewodzie pokarmowym, poprzez poprawę czynności wątroby w stanach takich jak marskość wątroby, zwłóknienie, nadciśnienie wrotne. Leczenie pijawkami lekarskimi żylaków ma pozytywny wpływ przy leczeniu chorób układu naczyniowego.
Hirudoterapia przeciwwskazania
Leczeniu żylaków pijawkami nie może być stosowane u osób cierpiących na hemofilię. Dobra informacja: jest to jedyne przeciwwskazanie bezwzględne stosowania hirudoterapii. Mamy też przeciwwskazania względne, które powinny być ocenione przez lekarza lub doświadczonego hirudoterapeutę. Są to:
– Obniżone ciśnienie krwi (hipotensja)
● Dystonia naczyniowa
● Okres ciąży i laktacji
● Menstruacja
● Reakcja alergiczna na hirudynę lub inne składniki zawarte w ślinie pijawek

Pijawki na żylaki
Hirudoterapia a żylaki – efekty
Główne działania terapeutyczne, jakie wynika z zastosowania pijawek w przypadku zwiększonej lepkości krwi, rozpuszczanie istniejących zakrzepów oraz zapobieganie powstawaniu nowym.
Przy długotrwałej terapii możliwa jest też stopniowa przebudowa i poprawa funkcji naczyń. Jakie są zalety przystawiania pijawek przy żylakach? Podsumowanie poniżej:
● Leczenie żylaków nóg za pomocą pijawek prowadzi do szybkiego wyeliminowania bólu i dyskomfortu oraz hamuje procesy zapalne (hirudozwiązki przerywają procesy zapalne)
● Przystawianie pijawki na żylaki normuje ciśnienie w żyłach .
● Ślina pijawki zmniejsza obrzęk i leczy zapalenie skóry. Ma też wpływ na dotlenienie tkanek.
● Skutecznie leczy naczynia krwionośne rozszerzają naczynia włosowate, usprawnia przepływ chłonki.
● Żyły powierzchowne stopniowo odzyskują prawidłowy kształt, a żylaki stają się mniej widoczne – niweluje zakłóceniach odpływu żylnego .Ślina pijawki na dobroczynne związki o działaniu trombolitycznym niszczą skrzepy.
● Po zabiegu efekt utrzymuje się przez długi czas, a zabiegi na żylaki nóg podtrzymujące dodatkowo go przedłużają. Unikamy leczenia farmakologicznego.
Czy pijawki bolą ?
Jedną z głównych zalet hirudoterapii jest to, że jest ona praktycznie bezbolesna. Pacjenci porównują doznania odczuwane podczas sesji do ukąszenia komara, a początkowy lęk ustępuje miejsca uldze: nogi są znacznie lżejsze! Zdenerwowanie pacjenta mija przy przyłożeniu pierwszej pijawki.
Aby pokonać zdenerwowanie przy pierwszej aplikacji pijawki najlepiej położyć ją w okolicach brzucha.
Kurs hirudoterapii
Leczenia pijawkami na własną rękę nie może podjąć się osoba, która nie przeszła kursu lub szkoły leczenia pijawkami. Zabieg hirudoterapii muszą być wykonywane pod okiem specjalisty lub po edukacji .Przystawianie pijawek to ogrom wiedzy i praktyki.
Możemy w niewłaściwy sposób zaaplikować pijawki oraz niewłaściwie się z nimi obchodzić czy w nieodpowiedni sposób wykonać zabieg .
Dlatego zachęcamy do skorzystania z kursów i szkoły ITCM. Nauczymy Cie jak i gdzie stawiać pijawki.