Położona w prawym górnym kwadrancie brzucha wątroba jest jednym z najważniejszych narządów ciała. Nie tylko filtruje krew, oczyszczając organizm z toksyn, ale również produkuje ważne enzymy, działa jako magazyn witamin i składników odżywczych, a także neutralizuje chorobotwórcze bakterie i wirusy. Jakie są przyczyny i rodzaje chorób tego organu i czym się wspomagać w razie dolegliwości wątrobowych? Jedną z niezawodnych metod wspierających leczenie wątroby jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami. Zatem jakie funkcje pełni wątroba w organizmie człowieka i co powoduje jej schorzenia? Jak w tym przypadku działa hirudoterapia? Pijawki na wątrobę – dowiedz się wszystkiego na temat cudownego działania pijawek lekarskich.
Wątroba – funkcje w organizmie. Pijawki na wątrobę
Wątroba pełni w organizmie człowieka szereg istotnych funkcji:
● Unieszkodliwia patogeny
● Wytwarza żółć trawiącą tłuszcze
● Metabolizuje węglowodany
● Magazynuje żelazo i witaminy (przede wszystkim A, D3, B2, B4, B12 i K)
● Neutralizuje toksyczne produkty przemiany materii i czyni je łatwymi do usunięcia
● Filtruje krew z nadmiaru erytrocytów i amoniaku i reguluje jej ilość w organizmie
● Reguluje gospodarkę hormonalną
Z jakimi schorzeniami wątroby można się spotkać? Jak wygląda zabieg hirudoterapii w przypadku chorej wątroby? Jak stawiać pijawki i co takiego jest w ślinie pijawki lekarskiej, że może ona pomóc w walce z chorobami narządów wewnętrznych?
Schorzenia wątroby – co je powoduje? Objawy chorej wątroby
Choroby wątroby to szerokie pojęcie, które może opisywać każdy problem związany z uszkodzeniem tego narządu bądź pogorszeniem jego funkcjonowania. Możliwe przyczyny to infekcje, uwarunkowania genetyczne, zatrucia, zaburzenia autoimmunologiczne, nowotwory… ale przede wszystkim: niewłaściwa dieta, stres i zbyt obciążający styl życia.
Lista dolegliwości, oznaki i objawy zapalenia wątroby są różne, w zależności od przyczyny dolegliwości. Kłucie w boku, wzdęcia, nasilenie objawów sezonowych alergii, wahania nastroju – mogą oznaczać, że wątroba jest przeciążona, lub występuje stan zapalny. U niektórych osób pojawiają się objawy grypopodobne: wymioty, nudności lub utrata apetytu i biegunka. Może być odczuwane ogólne osłabienie organizmu, a także bóle mięśni lub tkliwość po prawej stronie ciała pod żebrami. Osoby cierpiące na długotrwałe zapalenie wątroby mogą mieć wyraźne zażółcenie skóry i oczu. Często jednak choroba nie daje żadnych objawów. Przykładem zwykle bezobjawowego schorzenia jest stłuszczenie wątroby, które zmienia strukturę, a zatem i czynność hepatocytów.
Choroby wątroby – jak sobie z nimi radzić?
Do typowych chorób wątroby należą zapalenie wątroby typu A, B lub C, marskość wątroby, choroba Wilsona i ostra bądź przewlekła niewydolność wątroby. Z osłabieniem wątroby wiążą się także choroby dróg żółciowych, jak kamica nerkowa czy zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Nieleczone choroby wątroby mogą przejść w trwałe uszkodzenie wątroby lub nawet w niewydolność wątroby. Jest to stan, w którym czynność wątroby jest ograniczona w tak znacznym stopniu, że nie jest ona w stanie spełniać swoich funkcji.
Oprócz leczenia farmakologicznego, ogromną korzyść przynoszą zmiany w diecie i stylu życia. W chorobach wątroby warto stosować się do pewnych wskazówek, takich jak:
● Unikanie czerwonego mięsa, niezdrowych tłuszczów trans oraz żywności zawierającej dużą ilość cukru lub syrop glukozowo-fruktozowy
● Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw
● Umiarkowana aktywność fizyczna (np. szybki spacer, pływanie, ćwiczenia itp.) przez 30 minut co najmniej 5 razy w tygodniu
● Redukcja nadwagi
● Stosowanie ziół korzystnych dla wątroby, jak ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, kurkuma.
Pijawki lecznicze w walce z chorą wątrobą
Osoba z objawami choroby wątroby powinna porozmawiać z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i najlepszego sposobu leczenia. Wczesne leczenie może często zatrzymać lub spowolnić postęp choroby wątroby i poprawić jakość życia. Powszechnie wiadomo już, że przystawianie pijawek potrafi być zbawienne przy wielu różnych dolegliwościach, od tych mniejszych jak przewlekłe bóle głowy aż po te większe, jak przy przeszczepach skóry. Hirudoterapia może skutecznie wesprzeć leczenie wątroby, wpływając na poprawę krążenia i reologii krwi. Ważne są wtedy aplikacje centralne, które pozwalają dostarczyć substancje czynne do miejsca problemu oraz zadziałać ogólnie na cały organizm. Sprawdź nasz kurs Hirudoterapii!
Jak działają pijawki na wątrobę? Korzystne skutki leczenia pijawkami wynika z dobroczynnego wpływu substancji zawartych w ich ślinie, takich jak substancje przeciwzapalne, przeciwkrzepliwe, przeciwobrzękowe. Pozytywnie wpływając na przepływ krwi, przyczyniają się one do zwalczania infekcji i stanów zapalnych w wątrobie. Przede wszystkim jednak pozwalają one wyeliminować wysokie ciśnienie krwi w żyłach i zmniejszyć krzepliwość krwi, czyli zmniejszyć zaburzenia często towarzyszące niewydolności wątroby.
Schorzenia wątroby – jak dbać o wątrobę? Pijawki na wątrobę
Sposób i powodzenie leczenia chorób wątroby zależy od ich przyczyny i etapu, w którym zostały stwierdzone. W większości przypadków pierwszym i niezbędnym krokiem jest zmiana stylu życia. W chorobach wątroby wywołanych przez alkohol konieczna jest abstynencja. Zaś w uszkodzeniach wątroby spowodowanych niewłaściwą dietą należy zmodyfikować dietę i zadbać o odpowiedni ruch.
Przed zabiegiem terapii pijawkami zadbaj o to, by skóra była czysta i nie posmarowana kremem ani olejkiem. Pijawki nie tolerują alkoholu, perfum, substancji zapachowych, dlatego unikaj ich przed zabiegiem. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z dobroczynnych substancji, jakie zawiera ślina pijawek przygotuj się na wspaniałe efekty. Będą one miały postać normalizacji ciśnienia krwi, zmniejszenia dolegliwości wątrobowych, wzrostu witalności i lepszego samopoczucia.
Zmagasz się z żylakami? Przeczytaj koniecznie nasz poprzedni wpis Pijawki na żylaki – czy warto próbować?