Umówmy się – pijawki lekarskie nie wyglądają zachęcająco. Nie mają uroku motyla, ale są pożyteczne. Poprzednie pokolenia sięgały po nie z zaufaniem, ponieważ leczenie pijawkami lekarskimi przynosiło pożądane rezultaty. Pomimo upływu lat i pojawienia się się nowych oraz bardziej estetycznych sposobów leczenia, poziom ich skuteczności nie zmienił się. Temat leczenia pijawkami jest bez wątpienia wart zainteresowania. Tak więc, na co pomagają pijawki?
Co to jest pijawka i jak wygląda leczenie z jej pomocą?
Pijawka zamieszkuje środowisko wodne lub lądowo-wodne i należy do bezkręgowców. Źródłem jej pożywienia jest krew płazów i gadów. Pijawki lecznicze, pochodzące tylko i wyłącznie z certyfikowanych hodowli, przystawiane są w chore miejsca na ciele pacjenta, a ich dobroczynny wpływ spowodowany jest działaniem śliny. Zabieg nie jest bolesny, w związku z tym, że wśród związków wpuszczanych przez pijawkę do krwiobiegu są takie, które mają działanie przeciwbólowe oraz znieczulające. Stymulują naczynia krwionośne i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W ślinie pijawek znajdują się substancje czynne biologicznie i farmakologicznie takie, jak:
- hirudyna – zapobiega krzepnięciu krwi, dlatego uznawana jest za naturalny antykoagulant,
- histamina – wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- eglina i inne substancje przeciwbólowe.
Choroby kobiece – na co pomaga leczenie pijawkami?
Terapia za pomocą pijawek pomocna jest przy wielu dolegliwościach. Jakie są to dolegliwości i na co pomagają pijawki? Po pierwsze – wsparcie w leczeniu chorób kobiecych. Terapia z użyciem pijawek polega na przystawieniu ich do dolnych partii brzucha i miednicy. Przede wszystkim są to okolice kości łonowej i ogonowej, nerek oraz jajników, jak również sklepienie pochwy oraz obszar odbytu. W podobny sposób można też zwalczyć wrzody żołądka. Dobroczynne i przeciwzapalne działanie substancji pochodzących z pijawek, wynika z obecności w nich bdelin A i inhibitorów akrozyny, która odgrywa niebagatelną rolę w powstawaniu wszelkich procesów zapalnych. Oto przykłady kilku kobiecych dolegliwości, które można zniwelować dzięki hirudoterapii:
- Mięśniaki – pijawki regulują poziom żeńskich hormonów płciowych, a także likwidują zastój żylny występujący w narządach rozrodczych,
- Torbiele jajników – przystawianie pijawek może przyczynić się do zmniejszenia lub wchłonięcia się torbieli, wtedy ingerencja chirurgiczna nie będzie konieczna,
- Endometrioza – hirudoterapia stymuluje odporność i procesy endokrynologiczne pochodzące z pijawek substancje przeciwbólowe łagodzą ból. Hirudozwiązki o działaniu przeciwzapalnym przywracają mikrokrążenie w tkankach i eliminują przyczyny niedotlenienia.
Czy pijawki lekarskie mogą pomóc w leczeniu bólu i łagodzeniu stanów zapalnych?
Ugryzienie pijawki nie jest bolesne, ponieważ te żyjątka wydzielają endorfiny, które działają przeciwbólowo. Na co pomagają pijawki w przypadku bólu i stanu zapalnego? Ślina pijawek zawiera naturalne antybiotyki oraz substancje znieczulające. Powodują one, że stan zapalny zaczyna się cofać. Najbardziej znaczącą substancją, mającą wpływ na pozytywne efekty, jest eglina. Jest to silny inhibitor czynników zapalnych, w tym proteaz, takich jak chymozyna, α-chymotrypsyna, elastaza, subtilizyna i katepsyna G, uwalnianych przez ludzkie granulocyty. Co więcej, wydzielina ślinowa pijawek ma wpływ na zmniejszenie poziomu mediatorów zapalnych, takich jak interleukina 2 i endoteliny. Wspomniane już bdeliny, nie tylko przyspieszają gojenie się ran, ale także wykazują działanie przeciwzapalne. Wyizolowana z gruczołów ślinowych pijawki bdelina A hamuje trypsynę, plazminę oraz akrozynę, natomiast bdelina B – wyłącznie trypsynę i plazminę. Hirustazyna zaś należy do grupy antystazyn. Tak samo, jak w przypadku bdeliny i egliny hamuje ona trypsynę, α-chymotrypsynę i katepsynę G. Hirudoterapia znalazła również zastosowanie w wielu stanach zapalnych przebiegających z dokuczliwym bólem. Należą do nich między innymi: choroby kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, bóle głowy, rwa kulszowa, zapalenie korzeni nerwowych oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Leczenie pijawkami ma więc też swoje uzasadnienie w opiece po zabiegach chirurgicznych i replantacjach. Sprawdź naszą Akademię Akupunktury Kosmetycznej!
Zastosowanie pijawek lekarskich w leczeniu żylaków
W ślinie pijawek znajduje się hirudyna – najbardziej znany związek, dzięki któremu można uzyskać udrożnienie naczynia żylnego i ułatwienie przepływu krwi. Leczenie pijawkami żylaków polega przede wszystkim na poprawie mikrocyrkulacji.
Ssanie pijawki przyczynia się do:
• poprawienia ukrwienia i dotlenienia tkanek,
• usprawnienia przepływu krwi,
• rozszerzania naczyń włosowatych,
• eliminacji toksyn.
Ślina pijawek zawiera hirudynę, a znajdujące się w niej hirudozwiązki przerywają procesy zapalne i odbudowują komórki. Substancje o działaniu antykoagulacyjnym pomagają wyleczyć trudno gojące się rany i wpływają na obniżenie krzepliwości krwi. Z kolei te o działaniu trombolitycznym niszczą skrzepy. Systematyczne przystawianie pijawek w początkowym etapie tworzenia się żylaków może zapobiec powstawaniu nowych, a przy okazji zmniejszyć widoczność tych już powstałych. Dzięki tym właściwościom pijawki lecznicze mogą też pomagać w leczeniu chorób płuc.
Zabieg hirudoterapii – jakie są przeciwskazania do leczenia pijawkami?
Wiesz już na co pomagają pijawki, a jakie są przeciwskazania do ich stosowania? Przeciwwskazania w leczeniu pijawkami klasyfikowane są w postaci względnej lub bezwzględnej. W tej drugiej kategorii niemożliwe jest ustalenie, czy pijawka jest odpowiednia do określonego celu. Pomimo względnych zalet, stosowanie hirudoterapii wymaga szczególnej ostrożności podczas leczenia osób z depresją i neurozą, ale nie są one uważane za ściśle przeciwwskazane. Istnieją jednak sytuacje, które uniemożliwiają włączenie pijawek do leczenia – są to między innymi hemofilia, poważna anemia, brak współpracy z terapeutą i niektóre stany nowotworowe. Zawsze korzystaj z pomocy doświadczonej osoby! Właściwa kwalifikacja do zabiegów, dokładna ocena stanu pacjenta i umiejętne modyfikacje w trakcie trwania terapii pozwalają szybko uzyskać oczekiwane efekty oraz zapobiec powikłaniom.
Podsumowując – hirudoterapia jest całkowicie naturalną metodą leczenia wielu chorób. Na dzień dzisiejszy, stawianie pijawek lekarskich nie należy już dziś do znachorskich praktyk. Hirudoterapia w wielu krajach refundowana jest przez kasy chorych i przynosi olbrzymią korzyść pacjentom. Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia pijawkami? Przeczytaj nasz artykuł odnośnie tego, do czego pijawkom są potrzebne przyssawki.