Masaż brzucha dla poprawy pracy narządów
Masaż brzucha, inaczej terapia wisceralna, to metoda wywodząca się z medycyny starosłowiańskiej. Należy do technik ludowych, a umiejętność jego wykonywania niegdyś była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ten rodzaj terapii manualnej określano mianem „układania brzucha, unoszenia narządów wewnętrznych i przywracania pępka na miejsce”.
Jak działa masaż brzucha
Masaż wisceralny nie tylko poprawia krążenie krwi i pobudza pracę jelit, ale poprzez oddziaływanie na specyficzne obszary odpowiadające za konkretne narządy wewnętrzne poprawia ich funkcjonowanie i współdziałanie. Jeśli narządy wewnętrzne nie są zdrowe, podczas dotykania albo uciskania odpowiadających im obszarów pojawia się ból trzewny. Wynika to z pobudzenia receptorów w narządzie objętym procesem chorobowym. Również procesy patologiczne w układzie ruchu mogą wpływać na narządy wewnętrzne i ich związek ze sobą. Na przykład kiedy pojawia się skolioza odcinka lędźwiowego, której towarzyszy jednostronne wzmożone napięcie mięśni, dochodzi do przemieszczenia narządów wewnętrznych w tym obszarze. Jednocześnie działanie tych narządów, a szczególnie ich współdziałanie z innymi narządami, ulega zmianie. Z kolei jeśli działanie narządów wewnętrznych uległo pogorszeniu lub osłabieniu, pacjent zmienia przybieraną przez siebie pozycję, co wpływa na jego postawę. Zaobserwowano między innymi, że przewlekła choroba nerek powoduje uniesienie barku po tej samej stronie, a przewlekła choroba płuc powoduje powstanie kifozy w odcinku piersiowym kręgosłupa.
Jak wygląda zabieg
Terapia wisceralna polega na masowaniu i uciskaniu odpowiednich obszarów brzucha w ściśle ustalonej kolejności. Opisane są dwa kręgi oddziaływań, które jednocześnie stanowią teorię przechodzenia impulsu chorobowego. Porządek ucisków, a także czas trwania i technika manipulacji zostały ustalone empirycznie i każdorazowo powinny być dostosowane do aktualnego stanu pacjenta. Podczas zabiegu ważna jest ni tylko ocena stanu brzucha, ale także badanie obszarów projekcji znajdujących się w innych regionach ciała.
Masaż brzucha jest wartościowym sposobem leczenia, ale odgrywa też nieocenioną rolę w diagnozie. To dlatego, że napięcie i dolegliwości bólowe (na szczęście) pojawiają się znacznie wcześniej, niż dochodzi do objawowego klinicznie zaburzenia pracy narządów. Z tego powodu jest też doskonałym uzupełnieniem innych technik diagnostycznych stosowanych w medycynie naturalnej – w tym kluczowej dla medycyny chińskiej diagnozy z pulsu i języka.
Elementy masażu brzucha można stosować na sobie w formie automasażu, a więc pomagać nie tylko pacjentom, ale też sobie samemu. Terapia wisceralna od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pacjentów i terapeutów, dlatego prowadzimy regularne szkolenia z tej metody. Najbliższe odbędzie się już 15 października 2022. Podczas nauki pod okiem doktor Olgi Kozińskiej opanujesz tą metodę do perfekcji, tak by zacząć praktykować tuż po zakończeniu szkolenia.