Leczenie pijawkami – na co pomaga?
Na co pomagają pijawki? Pijawki wpływają na serce. Na żylaki, funkcjonowanie układu krążenia, trudno gojące się rany I… no właśnie, na co jeszcze pomaga leczenie pijawkami?
Dwa pierwsze wskazania najczęściej pamiętamy z dzieciństwa. Beztroskie wakacje nad jeziorem, w jeziorze pijawki. Babcia przystawiająca je dziadkowi po zawale. Mama przystawiająca je babci na żylaki. Widok nie jest najprzyjemniejszy ale jest praktycznie bezbolesny Lekarz rodzinny, zalecający pijawki raz w tygodniu dla poprawy pracy serca. Teraz pijawek nie zobaczymy już w domach, a i w jeziorach spotykane są niezwykle rzadko. Jednak coraz częściej goszczą w gabinetach lekarzy i hirudoterapeutów i pochodzą ze sterylnych hodowli. Dlaczego?

na co pomagają pijawki
Pijawki lecznicze
Pijawka przystawiona na ciało nie tylko pobiera płyn śródmiąższowy podbarwiony krwią. Podczas gdy sama się odżywia, w rzeczywistości nas leczy poprzez uwalnianie biologicznie czynnych substancji. Wśród nich najbardziej znaną jest hirudyna.
Hirudyna wykazuje działanie antykoagulacyjne, czyli zmniejszające krzepnięcie krwi. Tą właściwość wykorzystujemy w leczeniu problemów układu krążenia oraz dolegliwości naczyniowych. Ponadto mieszanina wytwarzanych i wydzielanych związków wykazuje także działanie przeciwbólowe (analgetyczne) i przeciwzapalne, które są najważniejsze w terapii układu mięśniowo-szkieletowego, dolegliwości ortopedycznych i stanów pourazowych.
Enzymy uwalniane przez pijawkę mają także działanie bakteriobójcze, dzięki czemu pijawki są pomocne przy infekcjach, w tym bateryjnych zakażeniach skóry.
Leczenie pijawkami żylaków
Używanie śliny pijawek przy leczeniu żylaków to metoda znana już przed wiekami .Wykorzystywano pijawki do upuszczania krwi gdy występowało zakrzepowe zapalenie żył, zabieg zapobiega agregacji płytek krwi i jest do tej pory wykonywany w terapii zakrzepicy żylnej. Zawarte w ślinie substancja zapobiega krzepnięciu krwi niweluje owrzodzenia podudzi i poprawia kondycje skóry w miejscach leczonych pijawkami. Terapia pomaga również w zespole stopy cukrzycowej.
Leczenie pijawkami zwierząt
Oczywiście, pijawki nie leczą tylko ludzi: tak samo działa to przy żerowaniu w warunkach naturalnych, gdy pijawki przyczepiają się do ryb lub innych zwierząt w lub przy zbiornikach wodnych. Pijawki lecznicze pochodzące z jezior, rzek akwenów wodnych mają takie samo działanie jak te hodowlane lecz wiedzmy, że żywią się krwią kręgowców i ugryzienie pijawki może nieść konsekwencje gdy bakterie przeniosą się do naszych naczyń krwionośnych.
Wartości odżywcze w ślinie pijawek i zawartych w nich aktywnych enzymów leczniczych mają wpływ na żywotność zwierząt i leczenie chorób układu krążenia i schorzeń innych takich jak u ludzi .
Na co pomaga pijawka?
Dobór sposobu leczenia powinien być zawsze podyktowany działaniem wybranej metody. Nie inaczej jest w przypadku pijawek. Ze względu na właściwości swojej śliny, pijawki są najczęściej stosowane w leczeniu problemów kardiologicznych. Pozwalają obniżyć ciśnienie i normalizować ciśnienie skaczące oraz przyspieszają procesy regeneracji. Przywracają sprawność po zawale i grają ogromną rolę w zapobieganiu kolejnym stanom niedokrwiennym serca.
Zawarta w ślinie pijawek eglina działa przeciwzapalnie .Znacznie zmniejszają żylaki kończyn dolnych i objawy, które im towarzyszą. Mogą być stosowane także przy zapaleniach żylaków. Pomagają nie tylko w żylakach podudzi, ale i odbytu – czyli w leczeniu hemoroidów. Są nieocenione tak na początku ich powstawania, jak i na etapach zaawansowanych, gdy hemoroidy są powiększone, bolą i powodują dyskomfort przy wypróżnianiu.
Pijawki ginekologia
Korzystny wpływ hirudoterapii wykorzystywany jest również w ginekologii. Pijawki warto stosować w ginekologii przy chorobach kobiecych: przy bolesnych miesiączkach i PMS, a także gdy krwawienia są zbyt obfite i towarzyszą im powstawanie zakrzepów. Pijawki można stawiać przy torbielach jajników i mięśniakach macicy. Leczenie pijawkami lekarskimi jest też pomocne u par, które starają się o zajście w ciążę. Przeciwskazaniem będą nowotwory złośliwe.
Wpływ pijawek lekarskich na kontuzje
Kolejny obszar działania pijawek to choroby narządu ruchu: skręcenia i zwichnięcia stawów, trudno gojące się złamania i wszelkie bóle, w tym ból lędźwi. Leczenie pijawkami pomaga w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz poszerza naczynia krwionośne czyli przyspieszają procesy regeneracji po intensywnych treningac. Pijawka obniża dolegliwości bólowe i zmniejsza towarzyszący im obrzęk i stan zapalny. Ślina pijawek zawiera hirudynę substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi oraz enginę, która jest silnym inhibitorem enzymów o działaniu przeciwzapalnym powoduje to poprawę stanu zdrowia .
Hirudoterapia a choroby układu nerwowego
Istnieje sporo naukowych badań, która mówi o korzystnych działaniach hirudoterapii na stymulację wzrostu komórek nerwowych, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i łagodzeniu chorób parkinsona. Jeśli już mówimy o układzie nerwowym to substancje gruczołów ślinowych pijawek wydzielają endorfiny czyli tzw. hormonów szczęścia.
Pijawki w kosmetologii to bardzo popularna metoda i coraz częściej wybierana przez kosmetyczki oraz ich klientki przy kuracjach odmładzających. Pijawki mają substancje spowalniające procesy starzenia i silne właściwości antyoksydacyjne. Nie tylko w kosmetyce estetycznej ale także po urazach czy przeszczepach skóry podawane są pijawki w celach. Zabiegi są praktycznie bezbolesne.
Leczeniu chorób płuc pijawkami
Na powikłania po Covid19 działa hirudoterapia. Tak tak, za pomocą pijawek można poradzić sobie także z wybranymi powikłaniami po przebyciu COVID-19. Przede wszystkim mowa tu o utracie węchu. Ogólne i lokalne przystawianie pijawek często pozwala w znacznym stopniu odzyskać węch już po kilku zabiegach! Choroby płuc i oskrzeli to częste pozostałości po przebytej chorobie. Kompleksowa terapia może być stosowana przy zwłóknieniach płuc i obniżonej wydolności. Dodatkowo jest to dobra profilaktyka stanów zakrzepowych i zatorowych, co jest ważne u osób, które ciężko chorowały i przez długi czas leżały w łóżku.
Choroby płuc a pijawki lekarskie
Mało kto wie, że pijawki są pomocne też w leczeniu problemów górnych dróg oddechowych poprzez hamowanie czynników zapalnych.
Znakiem naszych czasów są alergie, katar sienny i przewlekłe zapalenia zatok, które są uporczywe i objawiają się w silnych bólach głowy. Kluczem jest tu oczywiście właściwa diagnoza i często zmiana diety, jednak w razie utrzymujących się problemów warto rozważyć zabieg hirudoterapii.
Wspaniale odtyka nos i zatoki, zmniejsza stan zapalny i pozwala znów odetchnąć pełną piersią. U małych pacjentów pijawki są często i chętnie stosowane w leczeniu przewlekłej i nawracającej anginy, a także stanów zapalnych uszu. Sprawiają, że choroba trwa krócej i przebiega łagodniej.
Jeśli dojdzie już do zapalenia płuc należy skonsultować oczywiście z lekarzem ale po zastosowaniu pijawek w terapii zaobserwowaliśmy poprawę stanu zdrowia.
Zastosowanie pijawek lekarskich
Im szybciej, tym lepiej. Prawdopodobnie jeśli myślisz o leczeniu pijawkami, to masz ku temu dobry powód. Często terapia pijawkowa pomaga zmniejszyć ilość przyjmowanych leków lub, w określonych dolegliwościach, w ogóle uniknąć ich przyjmowania. W innych wspomaga szybszy powrót do zdrowia i sprawności sprzed choroby lub urazu. Najczęściej ważne jest, aby dokończyć cykl przynajmniej 4-5 zabiegów, nawet jeśli poprawa była natychmiastowa. A co po leczeniu? Warto zgłosić się na zabieg profilaktyczny, na przykład miesiąc po zakończonej terapii. W ten sposób można zapobiec nawrotowi dolegliwości w przyszłości.Teraz juz wiesz leczenie pijawkami – na co pomaga? Czasem to tylko jedna pijawka, a tyle korzyści!