Terapia skończona, a krew leci dalej… Czy to normalne? Tak! Do 6 – 24 godzin krew ma prawo nadal sączyć się z ran. Krzepnąć zaczyna dopiero po tym okresie. Jeśli tak się nie dzieje, wówczas koniecznie trzeba przebadać krew – morfologia krwi pokaże, co może być nie tak z układem krzepnięcia. Zdarza się bowiem, że niedobór pewnych czynników zapobiega krzepnięciu krwi. Być może wystarczy wydłużyć czas pomiędzy zabiegami. Zwykle jednak po maksymalnie 24 godzinach rany ulegają zasklepieniu. Jak się zachowywać, by nie zniweczyć dobroczynnego oddziaływania terapii? Jak szybko można powrócić do codziennych aktywności? I jak pielęgnować leczone miejsce na ciele? Dowiedz się, jak leczyć rany po pijawkach.
Leczenie pijawkami – dlaczego rany po pijawkach krwawią?
Hirudoterapia to jeden z rzadkich przykładów zastosowania pasożytnictwa w medycynie. Uzbrojone w mikroskopijne ząbki pijawki wczepiają się w skórę, aby pobrać krew i nią się nakarmić. Dawniej wierzono, że to właśnie upust krwi ma działanie lecznicze. Tymczasem okazuje się, że pijawki pomagają tu w inny sposób. Prozdrowotny wpływ mają znajdujące się w ślinie pijawek substancje czynne biologicznie, takie jak przeciwzapalne ebdyna i bdelina czy oddziałujące pozytywnie na nastrój endorfiny.
Wśród wydzielanych przez pijawki lecznicze związków chemicznych znajdują się także:
● hirudyna – jest uznanym lekiem przeciwzakrzepowym,
● hementyna – działa przeciwzakrzepowo, rozkłada już obecne skrzepy,
● gilantyna – antykoagulant, stosowana jako lek antyprzerzutowy.
Dzięki wyżej wymienionym substancjom w miejscu zranienia nie powstaje skrzep, co daje pijawce szansę na wypicie większej ilości krwi. Pozwala jej też zachować elastyczność ciała, konserwując ciecz. Jakie człowiek ma z tego korzyści? Przystawianie pijawek umożliwia walkę z chorobami, takimi jak zakrzepowe zapalenie żył, parodontoza czy miażdżyca. Czynniki antykoagulacyjne obecne w ślinie pijawki lekarskiej przyczyniają się jednak do tego, że powstałe w wyniku hirudoterapii rany nie goją się natychmiast, ale – w przypadku jednych ludzi – od 6 do 12 godzin, a w przypadku innych – od 12 do 24 godzin. Zobacz też nasze kursy Hirudoterapii!
Pijawki lekarskie – jak się zachować po zabiegu hirudoterapii?
Po zakończonej terapii pozostają rany o średnicy 1 – 3 mm i głębokości 1,5 mm. Ciśnienie krwi nie jest tu duże i z tak niewielkich ranek nie może wypłynąć za dużo krwi – nie ma ryzyka, że za wiele jej stracimy.
Po zabiegu:
- Należy pozostawić opatrunki na pierwszą dobę, a jeśli przesiąkną, zdejmować wyłącznie zewnętrzną ich część i dokładać świeżych kompresów. W ten sposób unika się naruszenia tworzącego się skrzepu
- Po zdjęciu opatrunku można przemyć rankę gazikiem zwilżonym w letniej wodzie.
- Niektórzy terapeuci zalecają po 24 godzinach od zdjęcia opatrunków przemywać rankę wodą utlenioną, Octeniseptem, jodyną lub innym środkiem znieczulającym, jednak zwykle nie jest to konieczne.
- Nie bierze się prysznica do momentu zdjęcia opatrunku lub myj się dopiero po jego dokładnym zabezpieczeniu.
- Należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu, wypijając ok. 2 l płynów dziennie.
- Nie powinno się dotykać ranek.
- W dniu po zabiegu trzeba odpocząć. Nie wolno wtedy wykonywać cięższych prac i uprawiać sportu – ograniczenie ruchów jest wskazane szczególnie po hirudoterapii w obrębie narządu ruchu.
Swędzenie wokół ran po upływie doby jest czymś naturalnym – aby uniknąć chęci drapania, można smarować okolice ranki rozcieńczonymi olejkami eterycznymi. Jeśli nie ma takiej potrzeby, lepiej unikać smarowania swędzących miejsc Fenistilem i maściami z hydrokortyzonem i zawierającymi substancje znieczulające. Czy swędzeniu da się zapobiec? Owszem. Jest ono znacznie mniejsze u pacjentów, w których diecie nie ma dużej ilości cukru, drożdży i produktów przetworzonych.
Może się zdarzyć, że po tygodniu od zabiegu skóra wokół ran będzie zaczerwieniona – najczęściej oznacza to reakcję alergiczną, która powinna wkrótce ustąpić. Jeżeli cokolwiek Cię niepokoi – nie pytaj w internecie, tylko skontaktuj się z terapeutą wykonującym zabieg.
Jak leczyć blizny po pijawkach?
Zwykle leczenie pijawkami nie pozostawia długotrwałych śladów (są one nawet wykorzystywane do poprawiania kondycji blizn!), jednak niewielkie blizny – zwłaszcza u osób o bardzo wrażliwej lub dojrzałej skórze – mogą okazać się jednym z niepożądanych skutków zabiegu. Aby tego uniknąć, po niewielkim czasie od zdjęcia opatrunku, najlepiej stosować po kąpieli preparat kolagenowy oraz olej z tamanu. Tym, którzy zastanawiają się, jak leczyć rany po pijawkach, pomóc może również krem ze śluzem ślimaka. O czym jeszcze warto pamiętać? Odpoczynek, nawodnienie, higiena związana z dbałością o opatrunek – to zasady często przypominane w związku z zachowaniem po hirudoterapii. Warto jednak wiedzieć o kilku innych szczegółach:
● Po zabiegu przez 3 dni nie należy spożywać alkoholu – mogłoby to obniżyć efekty terapii.
● Przez 24 godziny przed i 48 godzin po zabiegu nie powinno się zwiększać dawek zażywanych medykamentów – szczególnie leków nasercowych i regulujących ciśnienie.
● Po zdjęciu opatrunku warto zrobić zdjęcie ranki lub skrzepu, a także ewentualnych sinaczków dookoła miejsca żerowania pijawki. Mogą okazać się cenną informacją dla hirudoterapeuty.
Stosując się do zawartych w artykule zaleceń, można mieć pewność, że ranki będą goiły się prawidłowo. Trzeba uważać tylko na jedno: stosowanie pijawek lekarskich naprawdę działa, więc od hirudoterapii można się uzależnić! Pijawki pomagają też na stymulację wzrostu komórek nerwowych oraz krążenie krwi.
Jeśli interesuje Cię pozytywne działanie pijawek na zdrowie, koniecznie przeczytaj nasz poprzedni wpis o tym na co pomagają pijawki.