Większość osób cierpi z powodu złego samopoczucia. Budzą się zmęczeni, zmęczeni kładą się spać, a poziom energii w ciągu dnia oceniają na 50-60% tego, co chcieliby mieć – lub mieli, gdy byli młodsi. Wraz z wiekiem do złego samopoczucia najczęściej dochodzą choroby i to dopiero one stanowią bodziec do zmiany. Tutaj wyobraź sobie, że wygląd języka może wiele mówić o Twoim zdrowiu. W tradycyjnej medycynie zachodniej na podstawie wyglądu języka można łatwo ocenić z jakimi problemami styka się pacjent. Mało tego, o stanie zdrowia mówi nawet sam kolor języka!
Złe samopoczucie… i co dalej?
To zrozumiałe: w konwencjonalnym podejściu dopóki nie ma choroby, nie ma co leczyć! Już na pewno nie w sposób farmakologiczny… W końcu w aspekcie fizycznym, chorobę „mierzy się” za pomocą testów medycznych i badań laboratoryjnych. W medycynie chińskiej, jeszcze przed rozpoznaniem zaburzeń struktury lub funkcji narządów lub meridianów, mówi się o zaburzeniach na poziomie energetycznym. Co więcej, w wielu sytuacjach to stan emocjonalny jest źródłem dolegliwości, a zatem należy leczyć go równolegle do leczenia fizycznego samopoczucia. W odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej, w medycynie wschodniej uwagę zwraca się głównie na leczenie emocji. Stąd leczenie pomijające ten ważny aspekt, nie jest pełne i często opiera się na objawach, a nie na przyczynach problemu.
Rola diagnozy z języka
Diagnoza z języka jest jednym z najprostszych i najczęściej używanych narzędzi, które umożliwia dostrzeżenie zarówno stanu fizycznego, jak i emocjonalnego danej osoby. Zadaniem lekarza medycyny chińskiej jest badanie języka oraz dokładne wysłuchanie pacjenta. Diagnoza z języka jest jednym z podstawowych filarów diagnozy w wielowiekowej tradycji medycyny chińskiej, a jednocześnie najprostszym do nauczenia się. Zatem aby pacjent mógł samodzielnie dokonać diagnozy języka, wystarczy podpowiedzieć pacjentowi jak powinien wyglądać zdrowy język.
Co widać na języku?
Zgodnie z teorią medycyny chińskiej, dzięki obserwacji języka możemy dostrzec czynniki patogenne (w tym również emocjonalne) oddziałujące na ciało. Co więcej, mając większe doświadczenie, można odczytać przyszłe tendencje związane z rozwojem lub regresją chorób. Medycyna chińska w swoim holistycznym podejściu uznaje język za energetyczną mapę narządów, które są nim rozmieszczone analogicznie do ich miejsc w ciele. Dla przykładu, koniuszek języka jest odpowiednikiem serca. Niemalże u każdego człowieka język mówi bardzo wiele o organizmie pacjenta. Widzimy nie tylko stan narządów wewnętrznych, krwi, płynów i energii, ale możemy też odczytywać, które zaburzenia leżały u podłoża zgłaszanych problemów. Sprawdź naszą Szkołę Akupunktury Klasycznej!
Poznaj swój język
Wróćmy do braku energii. Podejdź do lustra i przyjrzyj się swojemu językowi. Czy wydaje się blady, wiotki, rozlewający na boki oraz widać na nim odciski zębów? To najczęstsze zmiany sugerujące zmęczenie. A może na języku zauważyłeś nalot ? To z kolei może sugerować, że masz język geograficzny. Język geograficzny wskazuje bowiem na problemy z układem trawiennym. Fizjologiczny język jest w kolorze różowo – czerwonym, lekko wilgotny oraz jędrny. Zrób eksperyment. Wyśpij się dobrze, zadbaj o zdrową dietę i spójrz ponownie na język. Już widać zmiany? To nie magia. Tak to działa w tradycyjnej medycynie chińskiej. Oglądanie języka może sprawić, ze unikniesz powstawania różnych chorób, ponieważ zareagujesz odpowiednio wcześniej.
Zobacz nasz poprzedni wpis Masaż brzucha dla poprawy pracy narządów!