Akupunktura jest to metoda terapii różnych chorób i dolegliwości za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami. Wiele osób myśląc o igłach skreśla ją już na wstępie – przecież nakłuwanie nie może być przyjemne, a często okazuje się bolesne! Każdy z nas pamięta odczucie przy zastrzyku albo pobieraniu krwi. Jeśli Ty również myśląc o akupunkturze obawiasz się bólu, mamy dobre informacje: nakłucie igłą akupunkturową jest całkowicie inne od nakłuć, które znasz z gabinetów lekarskich.
Igły do akupunktury są używane od ponad 2000 lat i stanowią integralną część akupunktury. Choć liczba i rozmieszczenie punktów akupunkturowych w ludzkim ciele pozostaje stałe od stuleci, to igły ewoluowały aż do XXI wieku!
Jakie igły są stosowane w akupunkturze?
Do zabiegów używa się tak zwanych igieł „atrumatycznych”, które są zaokrąglone na końcu. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, czyli materiału szeroko stosowanego w medycynie. Dzięki unikalnej konstrukcji, możliwe jest płynne i niemal bezbolesne nakłucie skóry. Wobec małych rozmiarów igły, ryzyko krwawienia po zabiegu jest minimalne. Igła do akupunktury ma średnicę 0.25 mm. Dla porównania, jest to ponad sześciokrotnie mniej niż igła do strzykawki! Ponadto igły są cienkie i elastyczne, oraz co ważne sterylne i jednorazowe. W zależności od wybranego punktu oraz rodzaju i długości igły stosowane są różne sposoby nakłucia, co dodatkowo poprawia komfort pacjenta. Zobacz nasz kurs Leczenie stresu za pomocą akupunktury. Zajęcia praktyczne.
Nakłucie „niemal bezbolesne”, czyli jakie?
Podczas akupunktury przerywamy ciągłość tkanki, a więc jest to odczuwalne. Jednak co ciekawe, tylko nieliczni pacjenci opisują moment nakłucia jako związany z bólem. To dlatego, że poziom odczuć bólowych jest bardzo indywidualny i zależy w dużej mierze od progu bólowego. W badaniach naukowych wykazano, że najniższy próg czucia bólu mają kobiety, osoby w starszym wieku oraz dzieci. Warto wiedzieć, że podczas zabiegu akupunktury wytwarzane są naturalnych endogennych opiodów, czyli endorfiny – substancje, które wiążą się z receptorami opioidowymi w mózgu i niwelują ból: zarówno związany z zabiegiem, jak i ten, z którym zgłaszamy się na leczenie.
Co czuje pacjent w trakcie zabiegu akupunktury?
Zabieg bezbolesny nie znaczy „nie odczuwalny”. Już w starożytności Chińczycy opisali tak zwane odczucie de qi, które jest określane jako przypływ energii do punktu. Odczucie de qi powinno pojawić się po prawidłowym umieszczeniu igły w punkcie akupunkturowym. Współcześnie wiemy, że wynika z pobudzenia mechanoreceptorów czuciowych tkanki powięzi. Następnie dochodzi do skurczu fibroblastów otaczających miejsce wkłucia – dzięki temu igła jest dobrze trzymana w ciele.
Pamiętaj! Jeśli po nakłuciu odczuwasz ból, koniecznie powiedz o tym swojemu terapeucie. Najczęściej jest to nieszkodliwe, a dolegliwość mija natychmiast po usunięciu igły.
Nie ma się czego obawiać – dobrze wykonany zabieg odpręża i regeneruje. Warto wyzbyć się obaw przed igłami i spróbować akupunktury. Sprawdź nasz kurs Wprowadzenie do akupunktury japońskiej!