Akupunktura brzucha – brzmi ciekawie? Na pewno, bo w codziennej praktyce akupunkturzyści znacznie częściej nakłuwają kończyny. Jednak to w naszych brzuchach drzemie olbrzymia siła, a akupunktura brzucha to system, który pozwoli ją obudzić i wykorzystać.
Akupunktura brzucha jest terapeutycznym mikrosystemem, w którym specyficzne punkty i obszary brzucha korespondują z pozostałymi częściami ciała. Jej użycie pozwala na leczenie problemów fizycznych i emocjonalnych. W medycynie chińskiej to technika relatywnie nowa, jednakże coraz częściej stosowana w Chinach, USA i Europie. Akupunktura brzucha opiera się na starożytnych teoriach taoistycznych, które opisywały sposoby zachowania witalności oraz na tradycyjnej medycynie chińskiej i Teorii Pięciu Elementów. Współcześnie możemy powiązać akupunkturę brzucha z teorią „mózgu trzewnego”, który jest lokalizowany w jamie brzusznej.
Historia akupunktury brzucha
Teoria, na której opiera się akupunktura brzucha została rozwinięta przez doktora Zhiyun Bo, który po latach badań ustanowił w 1991 roku nowy system, który opiera się na stymulowaniu Brzusznego Systemu Meridianów (AMS – Abdominal Meridian System). Jego założenia wynikają z połączenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz nowych odkryć doktora Bo. Akupunktura brzucha opiera się na embriologii i wiedzy o tym, że na etapie embrionalnym punkt akupunkturowy REN-8 tworzy podstawę wszystkich systemów regulujących w ciele. Pępek jest najwcześniejszym tworem, który otrzymuje pożywienie od matki i jest uznawany za strukturę Przed-Niebiańską. Jego funkcją jest rozprowadzanie Qi i Krwi w obrębie całego ciała. AMS, wraz z punktem REN-8, stanowi centrum. Z tego powodu zachowuje się jak „system-matka” w stosunku do pozostałych meridianów w ciele oraz reguluje rozprzestrzenianie Qi i Krwi do każdej części ciała. Poprzez nakłuwanie konkretnych punktów akupunkturowych na brzuchu możemy używać AMS do naprawiania zaburzeń i przywracania balansu. Sprawdź nasz kurs Saltanat Serikbayeva: Leczenie chorób ginekologicznych. Niepłodność.
Jak i u kogo stosować akupunkturę brzucha?
Akupunkturę brzucha może być stosowana jako samodzielna metoda terapeutyczna. Jednak z powodzeniem można ją z innymi metodami terapeutycznymi – zarówno innymi rodzajami akupunktury, jak i innymi terapiami, takimi jak moksowanie, terapia próżniowa, masaż, fizjoterapia. Szczególnie poleca się ją dla osób o słabszej „konstytucji”. Sprawdzi się w leczeniu dzieci i osób starszych, a także u pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Co daje akupunktura brzucha?
Leczy przewlekłe dolegliwości i długo trwające stany, takie jak ból dolnej części pleców, zaburzenia neurologiczne, zawroty i bóle głowy, zaburzenia trawienia. Ten mikrosystem pozwala nam równoważyć narządy Zang i Fu oraz wzmacniać Yuan Qi. Pozwala pracować z trudnymi chorobami, gdzie ciężko uzyskać satysfakcjonujący efekt jedynie poprzez regulację organizmu. Jeśli chcesz wzmocnić pacjenta, a nie masz możliwości zastosowania ziół lub zmiany żywienia – jak na przykład w większości chorób autoimmunologicznych, w tym w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy chorobie Hashimoto – akupunktura brzucha może być dobrym rozwiązaniem. Ponadto ta metoda dobrze poprawia samopoczucie i trwale polepsza jakość snu, tym samym zapewniając regenerację.
Im więcej umie terapeuta, tym lepiej może pomóc pacjentowi, a w zawodach medycznych proces kształcenia nigdy nie ustaje.
Przeczytaj nasz poprzedni wpis Czy akupunktura boli?
Nadchodzące kursy z akupunktury brzucha
No Events Found