Wśród głównych filarów medycyny chińskiej wymieniane są akupunktura i ziołolecznictwo. O terapiach manualnych pamięta się rzadziej – a szkoda, bo są nieodłączną częścią leczenia najczęstszych dolegliwości spotykanych w codziennej praktycy. W tradycyjnej medycynie chińskiej poza akupunkturą i ziołolecznictwem chętnie korzysta się z terapii próżniowej i masażu Gua Sha. Te wyjątkowe metody lecznicze pozwalają pracować na poziomie powierzchownym, czyli Wei. Z ich pomocą możemy wpływać na spięte lub nadwyrężone mięśnie, a także szybko pozbyć się inwazji patogenu (i infekcji).
Jak działa bańka chińska?
Bańki wpływają na pacjenta rozluźniająco i zawsze są dla niego przyjemnym doświadczeniem. Mechanizm działania baniek opiera się na wykorzystaniu podciśnienia, które można uzyskać poprzez umieszczenie bańki nad płomieniem albo mechaniczne pompowanie. Terapia próżniowa wpływa korzystnie na krążenie krwi, limfy i płynu śródmiąższowego. Powoduje miejscowe, odruchowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, a tym samym lepszy dowóz tlenu oraz mediatorów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, co wywiera efekt leczniczy.
Bańki ogniowe w leczeniu bólu
Jedno z najbardziej znanych zdań z chińskich tekstów źródłowych brzmi: „Tam, gdzie jest zastój, mamy ból. Tam, gdzie jest ból, mamy zastój”. Oznacza to, że jedno nie może istnieć bez drugiego, a usunięcie czy też poruszenie zastoju pozwoli pozbyć się bólu. Zastój dotyczy chińskiego pojęcia Qi, a na poziomie fizycznym chodzi o płyny ciała: limfę, śluz i krew. Uważa się, że energia Qi jest zakorzeniona w materii, w tym w płynach ciała. W przypadku bólu korzystne będzie wykonanie masażu bańką chińską, który pozwoli poruszyć tkanki i płyny w obszarze problemowym i odprowadzić zebrane w nim szkodliwe produkty przemiany materii. W przypadku dolegliwości bólowym jednocześnie z terapią bańkami często wykonuje się zabieg akupunktury i przekazuje zalecenia odnośnie do ćwiczeń, które pacjent powinien wykonywać. Zapraszamy na kurs Pełny kurs terapii próżniowej: bańki stałe, odrywane i ruchome.
Korzyści z regularnego stawiania baniek
Korzyści ze stosowania baniek obejmują różne narządy i układy. Bańki wpływają na mięśnie, zwiększając miejscowy przepływ krwi i limfy. Pomagają pozbyć się skurczów lub znacznie zmniejszyć ich częstotliwość. Można je stosować przy postępujących zanikach mięśniowych oraz u osób rehabilitowanych. Ponadto są często stosowane profilaktycznie u sportowców. Równie często wykorzystuje się bańki przy infekcjach i chorobach układu oddechowego. Bańki postawione na punktach Bl-12 pozwalają pozbyć się przeziębienia na samym jego początku, a jeśli przystawi się je nad całym obszarem płuc, zwiększy się odporność pacjenta w walce z zapaleniem oskrzeli czy płuc.
Terapia próżniowa twarzy, wykonywana jako element kosmetologii chińskiej, poprzez poprawę ukrwienia i odżywienia skóry poprawia jej koloryt, a także pomaga w walce z trądzikiem oraz doskonale wspomaga terapie przeciwzmarszczkowe. Możliwe jest też stawianie baniek na brzuchu – to pomaga regulować pracę jelit, dając w efekcie lepszy apetyt, metabolizm i niwelując problemy z zaparciami.
Terapia próżniowa to metoda o bardzo szerokim zastosowaniu, dlatego warto stosować ją w swoim gabinecie. Jeśli od dawna chciałeś/-aś się jej nauczyć, zapoznaj się z bogatą ofertą kursów stawiania baniek w naszym Instytucie.
Przeczytaj też nasz poprzedni wpis Brzuszny system meridianów, czyli o akupunkturze brzucha.
Nadchodzące kursy o bańkach chińskich
No Events Found