Akupunktura to zabieg polegający na wprowadzaniu do określonych punktów na ciele specjalnych igieł. Miejsca nakłucia, tak zwane punkty akupunkturowe, nie są przypadkowe. Terapeuta dobiera je indywidualnie w oparciu o wcześniejszą diagnozę, wybierają wśród ponad 360 punktów aktywnych opisanych na ciele. Najczęściej nakłuwane są kończyny, czyli ręce i nogi. Jest to bardzo wygodne dla pacjenta, ponieważ dzięki temu nie trzeba się rozbierać – często wystarczy jedynie podwinąć rękawy i nogawki.
Akupunktura wywodzi się z medycyny chińskiej i stanowi jeden z jej podstawowych filarów. Często określa się ją jako medycynę alternatywną, ale nie daj się zwieść. Zabiegi akupunktury od dawna mają swoje miejsce w klasyfikacji procedur medycznych, a w wielu problemach są nawet refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Sprawdź kurs Leczenie stresu za pomocą akupunktury. Zajęcia praktyczne
Czy akupunktura jest bezpieczna?
Całkowicie! Do zabiegów używa się tak zwanych igieł „atrumatycznych”, które są zaokrąglone na końcu – zamiast ściętych końcówek, używanych w medycznych igłach do zastrzyków i pobierania krwi. Dzięki tej unikalnej, zaokrąglonej ale ostrej konstrukcji, możliwa jest płynna penetracja igły przez tkankę. Tym samym zmniejsza się szansa uszkodzenia naczyń, a ryzyko krwawienia po zabiegu jest minimalne. Ponadto igły są cienkie i elastyczne, oraz co ważne sterylne i jednorazowe. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, czyli materiału szeroko stosowanego w medycynie.
Jak działa akupunktura?
W gabinecie czasami pada pytanie o to, co znajduje się na końcu igły. Niektórzy ludzie myślą, że na igle jest jakiś rodzaj leku, którego niewielkie dawki są podawane do ciała podczas nakłucia. Oczywiście tak nie jest. Na igłach nie ma żadnej substancji, są sterylne i czyste. Ich działanie polega na wykorzystaniu zdolności organizmu do samoleczenia . W medycynie chińskiej nazywamy to regulowaniem przepływu energii Qi, jednak mechanizm działania akupunktury został już opisany w kategoriach medycyny akademickiej. Współcześnie wiemy, że akupunktura działa poprzez wpływ na układ nerwowy, fale mózgowe i przepływ krwi. W szczególności w trakcie zabiegu dochodzi do uspokojenia układu współczulnego (odpowiedzialnego za walkę i ucieczkę) i stymulacji układu przywspółczulnego (który jest dla naszego organizmu synonimem relaksu). Dzięki temu akupunktura daje bardzo dobre efekty między innymi w leczeniu bólu przewlekłego oraz dolegliwości psychosomatycznych.
Co leczy akupunktura?
Do akupunkturzystów najczęściej zgłaszają się pacjenci z dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego. Skarżą się na bóle ostre i przewlekłe oraz problemy po urazach. Popularne jest leczenie bólów głowy za pomocą akupunktury, w tym także migren. Akupunktura dobrze działa także w problemach z trawieniem i metabolizmem. Zgaga, wzdęcia, biegunki i zaparcia często mijają już po kilku zabiegach. Kolejną dziedziną są dolegliwości kobiece. Doświadczony akupunkturzysta szybko poradzi sobie z bolesnymi miesiączkami i dotkliwym zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Ciało ma niesamowite zdolności do samoleczenia. Po cyklu zabiegów akupunkturowych często okazuje się, że lekarstwa nie są konieczne – dolegliwości mijają, a badania medyczne potwierdzają powrót do zdrowia. Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie, warto spróbować akupunktury.
Zapraszamy też na kurs: Aaron Zizov: Zaawansowany kurs akupunktury kosmetycznej