W trakcie tych 13 spotkań chcemy pokazać Państwu możliwości hirudoterapii, medycyny chińskiej oraz różnych technik terapii manualnych i wisceralny. Niektóre zagadnienia nie zostaną w pełni omówione na spotkaniach lub nie zostały umieszczone w planie, jeśli jednak będziecie Państwo przychodzić na zajęcia przygotowani i nie będzie konieczności szczegółowego omawiania teorii rozszerzymy zakres materiału o techniki najbardziej dla Was interesujące (np. terapia kranio-sakralna, nakłuwanie punktów Shu, wzorce w TCM).

Spotkanie 1: Wisceralny masaż brzucha metodą Ogułowa. Teoria i praktyka.

26 stycznia 2019 – 27 stycznia 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina)

Kurs prowadzony przez doktor Olgę Kozińską łączy wykład z zajęciami praktycznymi. Podczas kursu nauczą się Państwo technik masażu narządów wewnętrznych przez przednią ścianę brzucha oraz poznają zasady i kolejność wykonywania poszczególnych manipulacji. Omówione zostaną strefy projekcyjne na ciele człowieka oraz ich wykorzystanie w diagnostyce zaburzeń oraz planowaniu leczenia. Ponadto zaprezentowane będą inne techniki i działania pomocnicze, które zwiększają efektywność terapii.

Technika masażu, opracowana przez Aleksandra Ogułowa powstała na bazie starosłowiańskiego masażu brzucha. Praktyczne umiejętności przekazywane od pokoleń zostały uzupełnione o dogłębną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. To połączenie współczesnej wiedzy i dawnej praktyki dało zadziwiające efekty i stało się sposobem terapii. Masaż polega na pracy z narządami wewnętrznymi przez odpowiednie uciskanie powłok brzucha. Prawidłowo przeprowadzony masaż poprawia przepływ limfy i krwi, tym samym usuwając zastoje. Zlikwidowanie wspomnianych zastojów w narządach i przestrzeniach wokół nich prowadzi do normalizacji czynności fizjologicznych i regeneracji całego organizmu. Jednocześnie poprawa krążenia krwi w jamie brzusznej sprzyja odruchowemu zwiększeniu przepływu krwi w pozostałych częściach ciała. Efektami terapii są poprawa ogólnego stanu zdrowia, a także stanu psychicznego i emocjonalnego. Przy regularnie wykonywanym masażu brzucha stopniowo dochodzi do normalizacji funkcji narządów wewnętrznych, a przez to prawidłowego działania całego organizmu.

Spotkanie 2: Akupunktura ucha – kurs oparty na praktyce

16 lutego 2019 – 17 lutego 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina), Wiktoria Zwinczewska, lekarz (Polska)

Autorski kurs Olgi Kozińskiej, który w pełni prezentuje zagadnienie akupunktury ucha. Formuła kursu opiera się o wykład oraz zajęcia praktyczne – 26 godzin dydaktycznych, podczas których będą mogli Państwo pracować w parach, aby nauczyć się prawidłowo lokalizować punkty oraz wykonywać zabiegi akupunkturowe.

Akupunktura ucha jest mikrosystemem, który stosowany jest obecnie do diagnozowania i leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, szczególnie tych dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu nerwowego. Nie wymaga znajomości medycyny chińskiej, a jej podstawy można opanować stosunkowo szybko. Jest przy tym prosta i skuteczna, a także tania w wykonaniu i bezpieczna dla pacjenta. Jej wykonanie może polegać na użyciu igieł ale także na masowaniu, uciskaniu, wykorzystaniu magnesów czy też przyklejaniu nasion w odpowiednie miejsca na uszach.

W trakcie naszego kursu szczegółowo omówiona zostanie budowa, ukrwienie i unerwienie małżowiny usznej, odwzorowanie na płatku ucha anatomii ciała, sposób badania ucha, klasyfikacja zaobserwowanych zmian i zasady stawiania diagnozy. Ważnym elementem będzie część praktyczna, podczas której uczestnicy nauczą się nakłuwania, użycia magnesów, półtrwałych igieł, metalowych kuleczek i nasion. Dzięki kompleksowemu omówieniu sposobów diagnozowania i tworzenia protokołów leczenia kurs przygotuje Państwa do samodzielnego wykonywania aurikuloterapii w miejscu swojej pracy.

Spotkanie 3: Hirudoterapia i jej aspekty energetyczne. Zasady postępowa, planowanie leczenia. Warsztat praktyczny.

9 marca 2019 – 10 marca 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina), Wiktoria Zwinczewska, lekarz (Polska)

W ramach ćwiczeń wszyscy uczestnicy będą mieć możliwość pracy z pijawkami pod okiem wykładowcy. Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia dolegliwości przy pomocy pijawek lekarskich, wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych. Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki ma korzystny wpływ na organizm dzięki białkom i enzymom, które zawiera.

Jest to nie tylko hirudyna, ale także liczne substancje przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne i przeciwzapalne oraz m.in. neuroprzekaźniki i endorfiny. Ich działanie polega na oczyszczaniu limfy, wspomaganiu regeneracji komórek oraz usprawnianiu krążenia krwi w całym ciele, co poprawia odporność organizmu i przywraca go do stanu homeostazy. Dzięki znajomości zasad terapii pijawkowej będą Państwo mogli skutecznie i bezpiecznie stosować ją w swojej praktyce. Lista objawów i schorzeń w których stosowanie pijawek ma korzystny wpływ leczniczy jest długa.

Wśród wielu problemów zdrowotnych, które można leczyć pijawkami (lub korzystać z nich aby wspomagać leczenie) warto wymienić następujące: – choroby układu ruchu: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia stawów, – choroby neurologiczne: porażenie nerwu twarzowego, neuralgia nerwu trójdzielnego, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, – choroby naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, migreny, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy.

Ponadto nauczą się Państwo stosować pijawki w najczęściej spotykanych dolegliwościach i zespołach bólowych: w rwie kulszowej, łokciu tenisisty i zespole bolesnego barku.

Spotkanie 4: Podstawy akupunktury dla fizjoterapeutów. Teoria i praktyka

13 kwietnia 2019 – 14 kwietnia 2019

Prowadzący: Daria Zwinczewska

Kurs ten jako samodzielny kurs w pełni przygotowuje do kursu leczenia bólu techniką dr Tana. Kurs rozpocznie się od omówienia podstawowych teorii medycyny chińskiej. Szczególną uwagę poświęcimy możliwym stanom energetycznym pacjentów, z podkreśleniem różnicy w podejściu do każdego z nich. Następnie uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat tego, czym jest system meridianów i punktów akupunkturowych.

Dowiedzą się, gdzie znajdują się poszczególne meridiany, jakie struktury anatomiczne wyznaczają ich przebieg, a także czym się kierować w lokalizowaniu najważniejszych punktów akupunkturowych. Podane zostaną najbardziej przydatne punkty, które będą wspierać leczenie pacjenta w różnych stanach klinicznych z uwzględnieniem metod terapii skojarzonej (akupunktura, hirudoterapia). W części praktycznej uczestniczy nauczą się nakłuwać punkty samodzielnie, z naciskiem na uzyskanie efektu równoważącego i przeciwbólowego. Będą podane protokoły skojarzone z hirudoterapią.

Omówimy różne zespoły chorobowe pod kątem sposobu postępowania przy łączeniu hirudoterapii i akupunktury. W części dotyczącej nakłuwnia zostaną podane zarówno punkty stosowane podczas akupunktury korporalnej, jak i te używane w mikrosystemach. Na kurs zostaną zaproszeni pacjenci, z którymi będą pracować uczestnicy. Z 26 godzin zajęciowych planujemy 10 godzin teorii i 16 godzin praktyki.

Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat tego, czym jest system meridianów i punktów akupunkturowych. Dowiedzą się, gdzie znajdują się poszczególne meridiany, jakie struktury anatomiczne wyznaczają ich przebieg, a także czym się kierować w lokalizowaniu najważniejszych punktów akupunkturowych.

Spotkanie 5: Nowa akupunktura czaszki doktora Yamamoto. Teoria i praktyka.

11 maja 2019 – 12 maja 2019

Prowadzący: Moshe Becker, Lic. Ac. (Izrael)

Najbardziej aktualny i pełny kurs Nowej Akupunktury Dr. Yamamoto!

Dr Toshikatsu Yamamoto, japoński neurolog, w 1970 roku odkrył i opracował całkowicie nowy sposób akupunktury czaszki. Nazwał go „Nową Akupunkturą Czaszki Doktora Yamamoto”, w skrócie YNSA. Przez lata pomógł tysiącom pacjentów i do dnia dzisiejszego przyjmuje w prywatnym szpitalu w Japonii.

Metoda YNSA słynie ze swojej skuteczności oraz tego, że przynosi niemal natychmiastową ulgę umożliwia szybką poprawę stanu pacjenta. Może być stosowana w stanach ostrych oraz w chorobach przewlekłych, w tym postępujących.

Urokiem YNSA jest jego prostota: diagnoza jest stawiana metodą palpacji i na tej podstawie planowane jest leczenie.

YNSA jest szczególnie użyteczna w leczeniu problemów neurologicznych oraz ortopedycznych. Może być stosowana jako samodzielna metoda w praktyce terapeutycznej albo może skutecznie wspomagać inne sposoby terapii.

Kurs obejmuje 26 godzin dydaktycznych, które będą połączeniem wykładu i zajęć praktycznych dających możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i nabycia nowych umiejętności.

Spotkanie 6: Akupunktura przeciwbólowa w rękach fizjoterapeuty. Metoda dr Tana 1, 2, 3 (połączone ze spotkaniem 7)

27 czerwca 2019 – 28 czerwca 2019

Prowadzący: Daria Zwinczewska

Kurs metody równoważenia dr Tan szkolenie podczas którego realizowane są wykłady i zajęcia praktyczne. Pierwsza część szkolenia polega na omówieniu trzech kroków prowadzących do skutecznej diagnozy. Dowiecie się Państwo w jaki sposób należy diagnozować chory meridian, jakie są sposoby doboru meridianu leczącego oraz w jak dobrać punkty akupunkturowe, które będą skuteczne w leczeniu bólu. W odróżnieniu od innych technik metoda dr Tan cechuje się niezwykłą prostotą oraz natychmiastowymi rezultatami w leczeniu bólu. Dzięki tym cechom pacjent i terapeuta są pewni skuteczności stosowanej metody. Jest pomocnym narzędziem w pracy rehabilitanta, fizjoterapeuty, ale i lekarza.

W krajach zachodnich jednym z najczęstszych problemów leczonych za pomocą akupunktury jest właśnie ból. Leczenie schorzeń narządu ruchu Metodą równoważenia dr. Tana to efektywna i jednocześnie stosunkowo łatwa do nauczenia się metoda łagodzenia bólu. Diagnozowanie i dobór strategii leczenie są oparte o 3-stopniowy protokół. Podczas kursu nauczycie się Państwo jak diagnozować i leczyć przy użyciu metody równoważenia popularne problemy ortopedyczne.

Spotkanie 7: Akupunktura brzucha (połączone ze spotkaniem 6)

29 czerwca 2019 – 30 czerwca 2019

Prowadzący: Tuvia Scott, Lic. Ac. (Izrael)

Akupunktura brzucha jest techniką służącą równoważeniu i wzmacnianiu ciała, pozwalającą na leczenie chronicznych dolegliwości i schorzeń takich jak: zaburzenia związane z układem mięśniowo-szkieletowym, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia płodności, lęk i depresja. Dzięki szerokiemu zastosowaniu technika ta zyskała ogromne uznanie wśród lekarzy i terapeutów.

Spotkanie 8: Leczenie uzależnień.

11 lipca 2019 – 12 lipca 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina), Wiktoria Zwinczewska, lekarz (Polska)

Kurs jest przeznaczony dla lekarzy, fizjoterapeutów i osób pracujących z pacjentami uzależnionymi. W trakcie kursu zostaną podane algorytmy i protokoły postępowania w celu wyzbycia się uzależnienia od papierosów. Przedstawione metody terapeutyczne będą bazowały na akupunkturze ucha oraz akupunkturze korporalnej. Podczas weekendowego spotkania nauczymy jak rozumieć i wspierać pacjentów uzależnionych i jak skutecznie usuwać przyzwyczajenie ciała i psychiki do potrzeby zapalenia papierosa.

Uczestnik posiada wiedzę merytoryczną i praktyczną w zakresie skutecznej metody rzucania palenia. Kurs jest przeznaczony dla lekarzy, fizjoterapeutów i osób pracujących z pacjentami uzależnionymi od papierosów oraz pasjonatów medycyny chińskiej.

Szczegółowy plan zajęć:

 1. Czym jest uzależnienie? Psychologiczne i fizjologiczne mechanizmy uzależnień.
 2. Możliwości leczenia uzależnień. Wskazania do leczenia.
 3. Aurikuloterapia w leczeniu uzależnień.
 4. Budowa małżowiny usznej.
 5. Punkt „0” obrąbka, jego lokalizacja i funkcje.
 6. Metoda prof. Pesikova i jej rola w leczeniu uzależnień.
 7. Wykonanie zabiegu – aspekty praktyczne.
 8. Przygotowanie pacjenta do zabiegu.
 9. Punkty dodatkowe wykorzystywane w leczeniu uzależnień:
  • punkty małżowiny,
  • punkty korporalne.
 10. Algorytmy i protokoły leczenia uzależnień.
 11. Zasady postępowania po wykonanym zabiegu.
 12. Sięganie po papierosa jako odruchowa reakcja na stres – jak temu zaradzić?
 13. Część praktyczna.

Spotkanie 9: Hirudoterapia i jej aspekty terapeutyczne. Zasady postępowania, planowanie leczenia.

7 września 2019 – 9 września 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina), Wiktoria Zwinczewska, lekarz (Polska)

W ramach ćwiczeń wszyscy uczestnicy będą mieć możliwość pracy z pijawkami pod okiem wykładowcy. Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia dolegliwości przy pomocy pijawek lekarskich, wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych. Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki ma korzystny wpływ na organizm dzięki białkom i enzymom, które zawiera.

Jest to nie tylko hirudyna, ale także liczne substancje przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne i przeciwzapalne oraz m.in. neuroprzekaźniki i endorfiny. Ich działanie polega na oczyszczaniu limfy, wspomaganiu regeneracji komórek oraz usprawnianiu krążenia krwi w całym ciele, co poprawia odporność organizmu i przywraca go do stanu homeostazy. Dzięki znajomości zasad terapii pijawkowej będą Państwo mogli skutecznie i bezpiecznie stosować ją w swojej praktyce. Lista objawów i schorzeń w których stosowanie pijawek ma korzystny wpływ leczniczy jest długa.

Wśród wielu problemów zdrowotnych, które można leczyć pijawkami (lub korzystać z nich aby wspomagać leczenie) warto wymienić następujące: – choroby układu ruchu: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia stawów, – choroby neurologiczne: porażenie nerwu twarzowego, neuralgia nerwu trójdzielnego, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, – choroby naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, migreny, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy.

Ponadto nauczą się Państwo stosować pijawki w najczęściej spotykanych dolegliwościach i zespołach bólowych: w rwie kulszowej, łokciu tenisisty i zespole bolesnego barku.

Spotkanie 10: Terapia meridianowa

12 października 2019 – 13 października 2019

Prowadzący: Amoz Ziv

Spotkanie 11: Terapia kraniosakralna. Teoria i praktyka.

9 listopad 2019 – 10 listopad 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina)

Spotkanie 12: Diagnostyka w medycynie chińskiej. Diagnoza z języka, pulsu i twarzy.

7 grudnia 2019 – 8 grudnia 2019

Prowadzący: Helena Zwinczewska, lekarz (Polska)

Właściwe postawienie diagnozy jest kluczowym elementem wizyty umożliwiającym podjęcie leczenia najlepszego dla danego pacjenta. W medycynie chińskiej stawianie diagnozy opiera się na zbieraniu wywiadu, badaniu pulsu i języka, a także na wykorzystywaniu dodatkowych technik diagnostycznych np. diagnoza z twarzy lub diagnoza Hara.

Uważna obserwacja języka pozwala terapeucie określić stan pacjenta oraz jego obecne i przyszłe tendencje, a także wnioskować o problemach, z jakimi miał do czynienia w przeszłości. Dzięki diagnostyce z języka można zidentyfikować zaburzenia fizyczne i emocjonalne. Są to problemy z trawieniem czy oddychaniem, zaburzenia ginekologiczne i inne. Na mapie języka opisane są narządy wewnętrzne, a określone zmiany (kolor nalotu, pęknięcia, kolor, etc.) wskazują na typ zaburzeń. Sposób przeprowadzania diagnozy jest prosty, szybki i logiczny. Ponadto, istnieje możliwość fotografowania języka i w ten sposób oceniania przebiegu leczenia w czasie oraz konsultacja pacjenta na odległość.

Badanie pulsu jest nieodłącznym elementem pracy akupunkturzysty. To właśnie na podstawie zmian jakości pulsu po nakłuciu praktyk ocenia, na ile jego dobór punktów był skuteczny Puls podobnie jak język odzwierciedla stan narządów wewnętrznych, jednak ponieważ jest bardziej zmienny umożliwia obserwowanie zmian bardzo dyskretnych., niedostępnych w badaniu języka.

Używając tych metod we właściwy sposób, można niemal natychmiast dotrzeć do problemów swojego pacjenta. Wprawnemu terapeucie wystarczy zaledwie kilka sekund, aby zrozumieć jakie są problemy zdrowotne pacjenta oraz jaka powinna być strategia leczenia.

Podczas trwania kursu studenci nauczą się w jaki sposób badać i diagnozować pacjentów na podstawie języka oraz pulsu. Dowiedzą się, jak poprawnie przeprowadzić kompletny wywiad, jak prawidłowo zadawać pytania i na co zwracać uwagę podczas słuchania skarg pacjentów.

Spotkanie 13: Potencjał urodzeniowy i jego rola w planowaniu terapii. Teoria i praktyka.

4 stycznia 2020 – 5 stycznia 2020

Prowadzący: Aaron Zizov, Dipl. Ac. & C.Hb. (Izrael)

W filozofii chińskiej przykładało się wielką wagę do Teorii Pięciu Elementów, która jest mocnym narzędziem diagnostycznym i umożliwia zrozumienie elementów tworzących wszechświat. Każdy element posiada swoją własną energię i razem reprezentują możliwości, kierunki, pory roku, czas, barwy, odczucia, smaki, zapachy, pokarmy, zwierzęta i kształty. W Starożytnych Chinach rozumiano, że wszystko, co istnieje w naturze jest kontrolowane przez stan energii łączących Niebiosa z Ziemię. Energie te podzielono na Pięć Elementów: Drzewo, Ogień, Ziemię, Metal i Wodę.

Data urodzenia jest czasem, w którym otrzymujemy nasz unikalny ”kod” energetyczny, zgodny ze stanem energii panującej w danej chwili we wszechświecie. W astrologii chińskiej wyróżnia się cykle 60-letnie, w których wyróżnia się cykle 10-letnie, roczne, miesięczne, dzienne i godzinowe. Każdy z nas jest zbiorem określonego zestawu elementów, z który każdy odzwierciedla inny aspekt naszego życia. Innymi słowy można powiedzieć, że nasza data urodzenia działa niczym okulary przez które postrzegamy siebie, otoczenie oraz nasze zachowania i zewnętrzne zdarzenia. Zrozumienie osobistej mapy pomaga zidentyfikować konflikty, przyczyny napotykanych i potencjalne trudności oraz umożliwia zrozumienie podstawowego potencjału danej osoby.

Można zobaczyć, czy dana osoba ma dostęp do energii określonego elementu. Kiedy danej energii brakuje zazwyczaj człowiek podejmuje działania umożliwiające kompensowanie tych braków. Jeżeli energii danego elementu jest zbyt wiele może dojść do ekspansji tego elementu i mogą pojawić się choroby. Dzięki zrozumieniu Czterech Filarów Przeznaczenia można odpowiedzieć na następującej pytania które zadajemy sobie lub które zadają nam pacjenci: Jakim elementem jestem? Które elementy są u mnie mocne, a które słabe? W czym jestem dobry? Czym nie powinienem się zajmować? Czego poszukuje w relacjach z innymi? W jaki sposób powinienem wyrażać siebie?