W trakcie tych 13 spotkań chcemy pokazać Państwu możliwości hirudoterapii, medycyny chińskiej oraz różnych technik terapii manualnych i wisceralny. Niektóre zagadnienia nie zostaną w pełni omówione na spotkaniach lub nie zostały umieszczone w planie, jeśli jednak będziecie Państwo przychodzić na zajęcia przygotowani i nie będzie konieczności szczegółowego omawiania teorii rozszerzymy zakres materiału o techniki najbardziej dla Was interesujące (np. terapia kranio-sakralna, nakłuwanie punktów Shu, wzorce w TCM).

Spotkanie 1: Hirudoterapia i jej aspekty energetyczne. Zasady postępowa, planowanie leczenia. Warsztat praktyczny.

9 marca 2019 – 10 marca 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina), Wiktoria Zwinczewska, lekarz (Polska)

W ramach ćwiczeń wszyscy uczestnicy będą mieć możliwość pracy z pijawkami pod okiem wykładowcy. Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia dolegliwości przy pomocy pijawek lekarskich, wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych. Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki ma korzystny wpływ na organizm dzięki białkom i enzymom, które zawiera.

Jest to nie tylko hirudyna, ale także liczne substancje przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne i przeciwzapalne oraz m.in. neuroprzekaźniki i endorfiny. Ich działanie polega na oczyszczaniu limfy, wspomaganiu regeneracji komórek oraz usprawnianiu krążenia krwi w całym ciele, co poprawia odporność organizmu i przywraca go do stanu homeostazy. Dzięki znajomości zasad terapii pijawkowej będą Państwo mogli skutecznie i bezpiecznie stosować ją w swojej praktyce. Lista objawów i schorzeń w których stosowanie pijawek ma korzystny wpływ leczniczy jest długa.

Wśród wielu problemów zdrowotnych, które można leczyć pijawkami (lub korzystać z nich aby wspomagać leczenie) warto wymienić następujące: – choroby układu ruchu: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia stawów, – choroby neurologiczne: porażenie nerwu twarzowego, neuralgia nerwu trójdzielnego, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, – choroby naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, migreny, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy.

Ponadto nauczą się Państwo stosować pijawki w najczęściej spotykanych dolegliwościach i zespołach bólowych: w rwie kulszowej, łokciu tenisisty i zespole bolesnego barku.

Spotkanie 2: Podstawy akupunktury dla fizjoterapeutów. Teoria i praktyka

13 kwietnia 2019 – 14 kwietnia 2019

Prowadzący: Daria Zwinczewska

Kurs ten jako samodzielny kurs w pełni przygotowuje do kursu leczenia bólu techniką dr Tana. Kurs rozpocznie się od omówienia podstawowych teorii medycyny chińskiej. Szczególną uwagę poświęcimy możliwym stanom energetycznym pacjentów, z podkreśleniem różnicy w podejściu do każdego z nich. Następnie uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat tego, czym jest system meridianów i punktów akupunkturowych.

Dowiedzą się, gdzie znajdują się poszczególne meridiany, jakie struktury anatomiczne wyznaczają ich przebieg, a także czym się kierować w lokalizowaniu najważniejszych punktów akupunkturowych. Podane zostaną najbardziej przydatne punkty, które będą wspierać leczenie pacjenta w różnych stanach klinicznych z uwzględnieniem metod terapii skojarzonej (akupunktura, hirudoterapia). W części praktycznej uczestniczy nauczą się nakłuwać punkty samodzielnie, z naciskiem na uzyskanie efektu równoważącego i przeciwbólowego. Będą podane protokoły skojarzone z hirudoterapią.

Omówimy różne zespoły chorobowe pod kątem sposobu postępowania przy łączeniu hirudoterapii i akupunktury. W części dotyczącej nakłuwnia zostaną podane zarówno punkty stosowane podczas akupunktury korporalnej, jak i te używane w mikrosystemach. Na kurs zostaną zaproszeni pacjenci, z którymi będą pracować uczestnicy. Z 26 godzin zajęciowych planujemy 10 godzin teorii i 16 godzin praktyki.

Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat tego, czym jest system meridianów i punktów akupunkturowych. Dowiedzą się, gdzie znajdują się poszczególne meridiany, jakie struktury anatomiczne wyznaczają ich przebieg, a także czym się kierować w lokalizowaniu najważniejszych punktów akupunkturowych.

Spotkanie 3: Nowa akupunktura czaszki doktora Yamamoto. Teoria i praktyka.

11 maja 2019 – 12 maja 2019

Prowadzący: Moshe Becker, Lic. Ac. (Izrael)

Najbardziej aktualny i pełny kurs Nowej Akupunktury Dr. Yamamoto!

Dr Toshikatsu Yamamoto, japoński neurolog, w 1970 roku odkrył i opracował całkowicie nowy sposób akupunktury czaszki. Nazwał go „Nową Akupunkturą Czaszki Doktora Yamamoto”, w skrócie YNSA. Przez lata pomógł tysiącom pacjentów i do dnia dzisiejszego przyjmuje w prywatnym szpitalu w Japonii.

Metoda YNSA słynie ze swojej skuteczności oraz tego, że przynosi niemal natychmiastową ulgę umożliwia szybką poprawę stanu pacjenta. Może być stosowana w stanach ostrych oraz w chorobach przewlekłych, w tym postępujących.

Urokiem YNSA jest jego prostota: diagnoza jest stawiana metodą palpacji i na tej podstawie planowane jest leczenie.

YNSA jest szczególnie użyteczna w leczeniu problemów neurologicznych oraz ortopedycznych. Może być stosowana jako samodzielna metoda w praktyce terapeutycznej albo może skutecznie wspomagać inne sposoby terapii.

Kurs obejmuje 26 godzin dydaktycznych, które będą połączeniem wykładu i zajęć praktycznych dających możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i nabycia nowych umiejętności.


Spotkanie 4: Techniki diagnozowania w medycynie chińskiej

22 czerwca 2019 – 23 czerwca 2019

Prowadzący: Helena Zwinczewska, lekarz (Polska)

Właściwe postawienie diagnozy jest kluczowym elementem wizyty umożliwiającym podjęcie leczenia najlepszego dla danego pacjenta. W medycynie chińskiej stawianie diagnozy opiera się na zbieraniu wywiadu, badaniu pulsu i języka, a także na wykorzystywaniu dodatkowych technik diagnostycznych np. diagnoza z twarzy lub diagnoza Hara.

Uważna obserwacja języka pozwala terapeucie określić stan pacjenta oraz jego obecne i przyszłe tendencje, a także wnioskować o problemach, z jakimi miał do czynienia w przeszłości. Dzięki diagnostyce z języka można zidentyfikować zaburzenia fizyczne i emocjonalne. Są to problemy z trawieniem czy oddychaniem, zaburzenia ginekologiczne i inne. Na mapie języka opisane są narządy wewnętrzne, a określone zmiany (kolor nalotu, pęknięcia, kolor, etc.) wskazują na typ zaburzeń. Sposób przeprowadzania diagnozy jest prosty, szybki i logiczny. Ponadto, istnieje możliwość fotografowania języka i w ten sposób oceniania przebiegu leczenia w czasie oraz konsultacja pacjenta na odległość.

Badanie pulsu jest nieodłącznym elementem pracy akupunkturzysty. To właśnie na podstawie zmian jakości pulsu po nakłuciu praktyk ocenia, na ile jego dobór punktów był skuteczny Puls podobnie jak język odzwierciedla stan narządów wewnętrznych, jednak ponieważ jest bardziej zmienny umożliwia obserwowanie zmian bardzo dyskretnych, niedostępnych w badaniu języka.

Używając tych metod we właściwy sposób, można niemal natychmiast dotrzeć do problemów swojego pacjenta. Wprawnemu terapeucie wystarczy zaledwie kilka sekund, aby zrozumieć jakie są problemy zdrowotne pacjenta oraz jaka powinna być strategia leczenia.

Podczas trwania kursu studenci nauczą się w jaki sposób badać i diagnozować pacjentów na podstawie języka oraz pulsu. Dowiedzą się, jak poprawnie przeprowadzić kompletny wywiad, jak prawidłowo zadawać pytania i na co zwracać uwagę podczas słuchania skarg pacjentów.


Spotkanie 5: Sprawdzone kombinacje akupunkturowe. Algorytmy i protokoły leczenia

24 czerwca 2019 – 25 czerwca 2019

Prowadzący: Britta Wutke, lekarz (Niemcy)

Na podstawie dostępnej literatury, informacji uzyskanych od znanych akupunkturzystów praktykujących od wielu lat oraz własnych 36 doświadczeń w tej dziedzinie, prelegentka przedstawi, co można niekiedy (często wielokrotnie) osiągnąć za pomocą nakłucia jednego dwóch lub kilku punktów akupunkturowych.

Za przykład może posłużyć dr Antonius Pollmann z Hamburga, który opracował schemat leczenia polineuropatii (niezależny od przyczyny i czasu trwania schorzenia). Swój schemat przedstawił na ICMARTcie w Atenach. Z grupy 20 pacjentów poddanych leczeniu na podstawie jego schematu 17 nie miało dolegliwości, 2 uzyskało znaczną poprawę, a 1 pacjent nie odczuł żadnych zmian. Czasami znajdujemy się w sytuacjach, w których z powodu stanu pacjenta nie jesteśmy w stanie zebrać wywiadu, ani przeprowadzić dodatkowych badań. W szczególności, gdy spotykamy poszkodowanego na ulicy. W takich wypadkach, jeżeli mamy przy sobie parę igieł możemy ulżyć takiej osobie do przyjazdu pogotowia ratunkowego.

W nagłych przypadkach pomocne może być również użycie homeopatii – np. w napadzie paniki, przy wysokiej gorączce, leku przed igłami, krwawieniu po usunięciu zęba, przy półpaścu i tak dalej. Prelegenta przedstawi Państwu to wszystko w sposób przystępny i jak najbardziej praktyczny. Mamy nadzieję, że to tym warsztacie będziecie mieli mnóstwo pomysłów i wiedzy, które zastosujecie w swoim gabinecie.

Spotkanie 6: Akupunktura przeciwbólowa w rękach fizjoterapeuty. Metoda dr Tana 1, 2, 3 (połączone ze spotkaniem 7)

27 czerwca 2019 – 28 czerwca 2019

Prowadzący: Daria Zwinczewska

Kurs metody równoważenia dr Tan szkolenie podczas którego realizowane są wykłady i zajęcia praktyczne. Pierwsza część szkolenia polega na omówieniu trzech kroków prowadzących do skutecznej diagnozy. Dowiecie się Państwo w jaki sposób należy diagnozować chory meridian, jakie są sposoby doboru meridianu leczącego oraz w jak dobrać punkty akupunkturowe, które będą skuteczne w leczeniu bólu. W odróżnieniu od innych technik metoda dr Tan cechuje się niezwykłą prostotą oraz natychmiastowymi rezultatami w leczeniu bólu. Dzięki tym cechom pacjent i terapeuta są pewni skuteczności stosowanej metody. Jest pomocnym narzędziem w pracy rehabilitanta, fizjoterapeuty, ale i lekarza.

W krajach zachodnich jednym z najczęstszych problemów leczonych za pomocą akupunktury jest właśnie ból. Leczenie schorzeń narządu ruchu Metodą równoważenia dr. Tana to efektywna i jednocześnie stosunkowo łatwa do nauczenia się metoda łagodzenia bólu. Diagnozowanie i dobór strategii leczenie są oparte o 3-stopniowy protokół. Podczas kursu nauczycie się Państwo jak diagnozować i leczyć przy użyciu metody równoważenia popularne problemy ortopedyczne.


Spotkanie 7: Akupunktura ucha.

31 sierpnia 2019 – 01 września 2019

Prowadzący: Helena Zwinczewska, lekarz (Polska)

Akupunktura ucha jest mikrosystemem, który stosowany jest obecnie do diagnozowania i leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, szczególnie tych dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu nerwowego. Nie wymaga znajomości medycyny chińskiej, a jej podstawy można opanować stosunkowo szybko. Jest przy tym prosta i skuteczna, a także tania w wykonaniu i bezpieczna dla pacjenta. Jej wykonanie może polegać na użyciu igieł ale także na masowaniu, uciskaniu, wykorzystaniu magnesów czy też przyklejaniu nasion w odpowiednie miejsca na uszach.

W trakcie naszego kursu szczegółowo omówiona zostanie budowa, ukrwienie i unerwienie małżowiny usznej, odwzorowanie na płatku ucha anatomii ciała, sposób badania ucha, klasyfikacja zaobserwowanych zmian i zasady stawiania diagnozy.

Ważnym elementem będzie część praktyczna, podczas której uczestnicy nauczą się nakłuwania, użycia magnesów, półtrwałych igieł, metalowych kuleczek i nasion. Dzięki kompleksowemu omówieniu sposobów diagnozowania i tworzenia protokołów leczenia kurs przygotuje Państwa do samodzielnego wykonywania aurikuloterapii w miejscu swojej pracy.

PROGRAM SZKOLENIA

 1. Historia aurikuloterapii.
 2. Budowa, ukrwienie i unerwienie małżowiny usznej.
 3. Oglądanie, badanie palpacyjne – diagnostyka z małżowiny usznej.
 4. Wskazania do akupunktury ucha.
 5. Klasyfikacja punktów na małżowinie usznej.
 6. Topografia punktów akupunkturowych na uchu.
 7. Lokalizowanie punktów na uchu.
 8. Terapia wybranych jednostek chorobowych.

Spotkanie 8: Terapia meridianowa

12 października 2019 – 13 października 2019

Prowadzący: Amoz Ziv, M. Sc. Lic. Ac. (Izrael)

Kurs obejmuje 26 godzin dydaktycznych, które będą połączeniem wykładu i zajęć praktycznych dających możliwość nabycia nowych umiejętności i wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

W trakcie tego warsztatu uczestnicy poznają wysoce skuteczne techniki leczenia bólu, oparte o klasyczne teorie meridianowe w TCM. Na technikę akupunktury z wykorzystaniem palpacji meridianowej składają się akupunktura i akupresura, wykorzystywana w celu osiągnięcia ulgi krótko- i długotrwałej ulgi w bólu oraz efektu leczniczego.

Główne zagadnienia omawiane na kursie:

 • Najlepsze protokoły kliniczne, omawiane krok po kroku
 • Technika dystalnego nakłuwania oparta o teorię meridianową TCM
 • Aktywowanie punktów Studni (Jing Well)
 • Używanie jak najmniejszej ilości igieł i punktów
 • Mobilizacja wybranych obszarów i wzmacnianie przepływu Qi
 • Uzyskiwanie natychmiastowych i wymiernych wyników
 • Integrowanie leczenia z rehabilitacją
 • Wyniki badań prowadzonych nad prezentowaną techniką
 • Zastosowania systemu i praktyka

Prezentowana technika jest skuteczna w:

 • W większości problemów mięśniowo-szkieletowych spotykanych w klinice:
 • Przewlekły i ostry ból szyi lub ograniczenie ruchomości
 • Bóle nerwowe spowodowane przepukliną dysku, etc.
 • Bóle stawów
 • Zespół zamrożonego barku
 • Zespół cieśni nadgarstka
 • Łokieć tenisisty lub golfist
 • Syndrom De-Quervaina
 • Ból pooperacyjny
 • I inne…

Spotkanie 9: Wisceralny masaż brzucha metodą dr Ogułowa

25 października 2019 – 27 października 2019

Prowadzący: Olga Kozińska, MD (Ukraina),

Kurs obejmuje 26 godzin dydaktycznych, które będą połączeniem wykładu i zajęć praktycznych dających możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i nabycia nowych umiejętności. Kurs prowadzony przez doktor Olgę Kozińską łączy wykład z zajęciami praktycznymi. Podczas kursu nauczą się Państwo technik masażu narządów wewnętrznych przez przednią ścianę brzucha oraz poznają zasady i kolejność wykonywania poszczególnych manipulacji. Omówione zostaną strefy projekcyjne na ciele człowieka oraz ich wykorzystanie w diagnostyce zaburzeń oraz planowaniu leczenia. Ponadto zaprezentowane będą inne techniki i działania pomocnicze, które zwiększają efektywność terapii.

Technika masażu, opracowana przez Aleksandra Ogułowa powstała na bazie starosłowiańskiego masażu brzucha. Praktyczne umiejętności przekazywane od pokoleń zostały uzupełnione o dogłębną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu. To połączenie współczesnej wiedzy i dawnej praktyki dało zadziwiające efekty i stało się sposobem terapii. Masaż polega na pracy z narządami wewnętrznymi przez odpowiednie uciskanie powłok brzucha. Prawidłowo przeprowadzony masaż poprawia przepływ limfy i krwi, tym samym usuwając zastoje. Zlikwidowanie wspomnianych zastojów w narządach i przestrzeniach wokół nich prowadzi do normalizacji czynności fizjologicznych i regeneracji całego organizmu. Jednocześnie poprawa krążenia krwi w jamie brzusznej sprzyja odruchowemu zwiększeniu przepływu krwi w pozostałych częściach ciała. Efektami terapii są poprawa ogólnego stanu zdrowia, a także stanu psychicznego i emocjonalnego. Przy regularnie wykonywanym masażu brzucha stopniowo dochodzi do normalizacji funkcji narządów wewnętrznych, a przez to prawidłowego działania całego organizmu.

Wskazaniami do terapii są między innymi:

 • złogi w pęcherzyku żółciowym,
 • przewlekłe zapalenie trzustki,
 • stany zastoinowe wątroby,
 • zapalenie oskrzeli,
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • zapalenia jelit,
 • przewlekłe zaparcia,
 • choroby zastoinowe nerek,
 • zaburzenia pracy płuc i serca,
 • choroby tarczycy.

Spotkanie 10: Terapia magnesami Osama Ito

9 listopada 2019 – 10 listopada 2019

Prowadzący: Moshe Becker, Lic. Ac. (Izrael)

Opis w późniejszym terminie


Spotkanie 11: Akupunktura według dr Tana – globalne równoważenie

14 grudnia 2019 – 15 grudnia 2019

Prowadzący: Daria Zwinczewska

Nasza szkoła daje Państwu możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat techniki równoważenia opracowanej przez dr Racharda Tana. Po zapoznaniu się z krokami 1, 2, 3… część osób pragnie rozbudować swoją wiedzę i nauczyć się Równoważenia Sezonowego, 12 Magicznych Punktów oraz Ba Gua i jego znaczenia w klinice. Wszystko to będzie możliwe w trakcie tego szkolenia. 

Dzięki demonstracjom i praktyce nauczany materiał będzie bardziej przystępny i już na szkoleniu będziecie Państwo mogli zobaczyć efekty stosowanej metody. Ponadto zapewniamy, że na każde z Państwa pytań zostanie udzielona odpowiedz oraz że wszystkie wątpliwości, które pojawiły się w trakcie korzystania z tej techniki zostaną rozwiane. 

Szkolenie będzie służyło poznaniu sposobu leczenia zaburzeń narządowych przy pomocy techniki dr Tana. Krok 1, 2 i 3… był skupiony na leczeniu problemów ortopedycznych, jednak często pacjenci przychodzą do nas z bezsennością, problemami z trawieniem, zespołem napięć przedmiesiączkowych i licznymi innymi schorzeniami. Na tym kursie dzięki zrozumieniu Ba Gua i sposobów ich równoważenia dowiecie się Państwo jak równoważyć pacjenta i skutecznie pomagać mu w chorobach narządowych, w alergiach, przeziębieniach i innych stanach, których leczenie mogło stanowić trudność po przejściu I części szkolenia. 

Plan szkolenia: 

 • Powtórzenie materiału z części pierwszej metody równoważenia dr Tana • Systemy równoważenia meridianów
 • Fu Xi Ba Gua
 • Konwersja meridianowa (system siódmy) 
 • Demonstracja
 • Równoważenie sezonowe
 • Wprowadzenie i szersze omówienie Wen Wang Ba Gua 
 • Zastosowanie zdobytej wiedzy w prowadzonej praktyce 

Spotkanie 12: Akupunktura klasyczna

4 stycznia 2020 – 5 stycznia 2020

Prowadzący: Leonid Gelman, lekarz (Izrael)

Jest to kurs przybliżający zagadnienia akupunktury klasycznej, czyli technik wykonywania akupunktury stworzonych około 4000 lat temu i niemalże utraconych na skutek rewolucji kulturowej w Chinach. Po rewolucji kulturowej utworzona została TCM oparta na ziołolecznictwie. Doprowadziło to do skupienia się lekarzy na leczeniu objawów i syndromów, zamiast na poszukiwaniu przyczyn zaburzeń i ich zindywidualizowanego usuwania. Takie podejście prowadzi do wysokiej skuteczności klinicznej (rzędu 80%), jednak z poświęceniem indywidualności pacjenta. Teoria pni i gałęzi jest dokładniejsza i precyzyjniejsza, a tym samym ma jeszcze wyższą skuteczność. Jest ona elementem akupunktury klasycznej i bywa nazywana „akupunkturą cesarską”.

Ta teoria umożliwia nam na wskazanie dnia i godziny maksymalnego działania każdego z punktów 5 elementów. Dodatkowo ta teoria wyjaśnia rozumienie genetyki w medycynie chińskiej i określa możliwości wpływania akupunkturą na choroby (i czynniki) dziedziczne. Teoria pni i gałęzi wprowadza praktyka na nowy poziom rozumienia akupunktury (lekarski) i umożliwia precyzyjną i skuteczną pracę przy użyciu igieł.

Uczestnik kursu zdobędzie wiedzę merytoryczną z zakresu akupunktury według niebiańskich pni i ziemskich gałęzi. Posiada umiejętności praktyczne wykorzystywania tej metody.

Kurs obejmuje 26 godzin dydaktycznych, które będą połączeniem wykładu i zajęć praktycznych dających możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i nabycia nowych umiejętności. 

Plan kursu:

 1. Pojęcie „pni i gałęzi” – modele matematyczne chińskiej filozofii.
 2. Pojęcie „filaru”. Związek filaru z filozofią 5 elementów.
 3. „Filary” – matematyczna definicja momentu czasu.
 4. Tabela filarów (pni i gałęzi).
 5. Połączenie pnia i gałęzi z osobowością pacjenta (według dnia urodzenia).
 6. Określenie pnia i gałęzi roku, dnia i godziny, połączenie z 5 elementami.
 7. Reguła „5 tygrysów” – cykliczny ruch filarów (pni i gałęzi).
 8. Punkty otwarcia 5 elementów zgodnie z pniem dnia i gałęzią godziny – możliwość nakłuwania punktu w chwili jego maksymalnej skuteczności (otwartości).
 9. Genetyka w medycynie chińskiej. Otwieranie punktów 5-elementów zgodnie z teorią Pni i Gałęzi – „akupunkturowy model DNA”.
 10. Kliniczne przykłady pracy z tabelą otwierania punktów 5-elementów zgodnie z teorią Pni i Gałęzi. Określenie wszystkich punktów otwartych danego dnia i określenie dnia otwarcia punktu, którego potrzebujemy.
 11. Otwieranie Meridianów Cudownych w określonym dniu i godzinie zgodnie z teorią Pni i Gałęzi.
 12. Pytania i odpowiedzi. Przykłady kliniczne i analiza wybranych przypadków.

Spotkanie 13: Akupunktura według 5 elementów

8 lutego 2020 – 9 lutego 2020

Prowadzący: Helena Zwinczewska, lekarz (Polska)

Używając odpowiednich punktów akupunkturowych możemy równoważyć energię pacjenta oraz pomagać im na ich drodze życiowej.

Akupunktura 5 Elementów pomaga człowiekowi wrócić do równowagi i harmonii na poziomie energetycznym. Wspierając energię Elementów, energia człowieka staje się zbalansowana, a on sam powraca do zdrowia.

Głównym założeniem Teorii Pięciu Elementów jest to, że czasami w ciągu życia nasza energia jest wytrącana z równowagi, a system energetyczny staje się osłabiony.

W akupunkturze 5 Elementów proces leczenia rozpoczyna się od zbadania pulsu. Jeżeli energia jest niespokojna, uspokajamy ją, a jeśli występują blokady, wspieramy ciało poprzez wybór odpowiednich punktów w danym Elemencie.
Każdy Punkt w Elemencie ma potencjał wspierania i niesienia pomocy przy zmianie koniecznej dla zrównoważonego życia w pełnym zdrowiu.

Akupunktura 5 Elementów nie leczy objawów – leczy osobę jako całość, a jej technika jest szczególnie skuteczna, kiedy problemy zdrowotne są spowodowane przez stres, emocje i brak równowagi.

Plan warsztatów:

 • Wstęp do Teorii 5 Elementów
 • Energetyka punktów akupunkturowych 5 Elementów na poszczególnych Meridianach
 • Jak diagnozować brak równowagi w poszczególnych Elementach?
 • Diagnostyka z pulse zgodnie z 5 Elementami
 • Jak usuwać blokady energii.
 • Techniki równoważące i protokoły leczenia w akupunkturze 5 Elementów.
 • Jak zaplanować leczenie? Jak dobrać punkty, aby leczyć umysł?