ARTYKUŁY

Akupunktura brzucha

W listopadzie 2014 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Instytutu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia „DAO” w Krakowie. Jest to placówka kształcenia ustawicznego oferująca lekarzom, fizjoterapeutom i innym osobom związanym z szeroko rozumianą medycyną kursy dotyczące Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, prowadzone przez polskich i zagranicznych wykładowców. Celem jest poszerzanie wiedzy na temat TCM, co pozwoli skuteczniej pomagać Pacjentom, a także nauczenie studentów jak zachować zdrowie swoje i swoich bliskich.

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to system oparty na wiedzy sprzed ponad 5 tysięcy lat, zdobytej dzięki uważnej obserwacji człowieka i jego interakcji ze środowiskiem zewnętrznym. Ideą medycyny chińskiej jest utrzymanie organizmu i umysłu w harmonii. TCM zawiera w sobie starożytną filozofię wschodu, ugruntowaną przez wieki wiedzę o symptomatologii i diagnostyce oraz niezwykle efektywne sposoby leczenia, takie jak m.in. akupunktura, ziołolecznictwo, Gua Sha, masaż Tuina. Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje człowieka jako niepodzielną całość, której wszystkie elementy wpływają na siebie nawzajem. Takie podejście pozwala na zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrycie oraz zaproponowanie właściwego leczenia - zwłaszcza w schorzeniach przewlekłych.

W dniach 29-30 listopada 2014 odbył się pierwszy w historii Instytutu kurs - „Akupunktura brzucha”. Zajęcia poprowadził Pan Tuvia Scott, wieloletni praktyk i doświadczony nauczyciel z Izraela, specjalizujący się w akupunkturze brzucha i akupunkturze 5 elementów.

Akupunktura brzucha jest skuteczną techniką leczenia, która tworzy mikrosystem oddzielny od akupunktury w TCM. Jej użycie pozwala na leczenie problemów fizycznych i emocjonalnych. W medycynie chińskiej to technika relatywnie nowa, jednakże coraz częściej stosowana w Chinach, USA i Europie.  Akupunktura brzucha opiera się na starożytnych teoriach taoistycznych, które opisywały sposoby zachowania witalności oraz na tradycyjnej medycynie chińskiej i Teorii Pięciu Elementów. Współcześnie możemy powiązać akupunkturę brzucha z teorią „mózgu trzewnego”,  który jest lokalizowany w jamie brzusznej. Można stosować akupunkturę brzucha oddzielnie lub łączyć ją z innymi metodami terapeutycznymi. Szczególnie poleca się ją dla osób o słabszej „konstytucji” (dzieci, osoby starsze, pacjenci z chorobami przewlekłymi i autoimmunologicznymi). Ponadto ta metoda skutecznie poprawia samopoczucie i polepsza jakość snu.

Im więcej umie terapeuta, tym lepiej może pomóc pacjentowi, a w zawodach medycznych proces kształcenia nigdy nie ustaje. Właśnie dlatego już od początku 2015 roku planowane są kolejne kursy. W dniach 2-5 stycznia odbędzie się kurs diagnostyki z pulsu i języka - są to podstawowe metody, które pozwalają postawić prawidłowe rozpoznanie w Medycynie Chińskiej. W kolejnych miesiącach planowane są następujące kursy: leczenie bólu, techniki lokalizowania i nakłuwania punktów akupunkturowych, akupunktura ucha.